Visual Basic 4.0 kontra Delphi 2.0: którą platformę wybrać

Porównaliśmy ostatnią wersję pakietu Visual Basic 4.0 z wersją beta pakietu Delphi 2.0. Generalny wniosek brzmi: VB nadaje się lepiej do szybkiego budowania prostych aplikacji. Delphi jest natomiast produktem obszerniejszym, oferującym dużo więcej zaawansowanych funkcji.

Porównaliśmy ostatnią wersję pakietu Visual Basic 4.0 z wersją beta pakietu Delphi 2.0. Generalny wniosek brzmi: VB nadaje się lepiej do szybkiego budowania prostych aplikacji. Delphi jest natomiast produktem obszerniejszym, oferującym dużo więcej zaawansowanych funkcji.

Osoby zainteresowane środowiskiem pracy oferującym szybką ścieżkę tworzenia aplikacji - Rapid Development Application (RAD) mają obecnie spory wybór. Półtora roku temu jedyną alternatywą był pakiet Visual Basic formy Microsoft. Po jakimś czasie Borland opracował pakiet Delphi i na rynku rozgorzała wojna na narzędzia RAD.

Wojna ta rozgorzeje z nową mocą, po zapowiedzi wprowadzenia na rynek przez Borland kolejnej wersji tego pakietu - Delphi 2.0, który będzie rywalizować z Visual Basic 4.0. Jest to w każdym razie dobra wiadomość dla użytkowników poszukujących skutecznie pracującego narzędzia do tworzenia 32-bitowych aplikacji klient/serwer.

Tak Delphi 2.0, jak i Visual Basic 4.0 są dobrymi produktami, a wprowadzone do nich ostatnio usprawnienia zadowolą na pewno wielu użytkowników.

Pakiety są pod wieloma względami podobne do siebie: zawierają identyczne elementy i rozwiązania oraz pracują nieraz tak symo. Oba środowiska oferują na górze ekranu taki sam pasek menu, pasek narzędziowy, okienko edytora i program kontroli obiektów. Wiele symboli graficznych ma taki sam wygląd, włączając w to przyciski, okienka menu czy inne elementy graficznego interfejsu użytkownika.

Oba środowiska pozwalają tworzyć aplikacje typu klient/serwer i umożliwiają komunikowanie się z bazami danych przy użyciu różnych protokołów. Oba są wyposażone także w nowe, usprawnione motory zarządzania bazą danych i oferują wsparcie kontroli wersji oprogramowania, ułatwiających zespołowe tworzenie aplikacji.

Na dodatek - tak Delphi, jak i VB udostępniają szybką ścieżkę migracji ze środowiska 16-bitowego na 32-bitowe. Do pełnego wykorzystania możliwości 32-bitowego środowiska pracy, trzeba jednak przeprogramować większość aplikacji.

Podstawową cechą różniącą oba produkty jest to, że VB pozwala tworzyć serwery OLE automation (sieciowe serwery standardu OLE), a Delphi nie oferuje takiej możliwości.

Użytkownik pakietu Delphi może jednak korzystać z funkcji operujących na niskim poziomie, np. ze wskaźników i modułów w asemblerze. Na dodatek, Delphi bazuje na technologii kompilowania aplikacji (VB używa interpretatora poleceń) i dlatego pracuje dużo szybciej.

Którą więc platformę wybrać? Zależy to przede wszystkim od tego, jakiego rodzaju aplikacje zamierzamy budować. Jeśli zależy nam na szybkości i dostępności zaawansowanych funkcji, to wybierzmy Delphi. Natomiast jeśli cenimy sobie wyżej proste w obsłudze narzędzia, to powinniśmy się zdecydować na Visual Basic.

Oba pakiety poddano testowaniu i oceniono pod względem takich cech jak: łatwość instalowania, łatwość obsługi, łatwość przechodzenia z 16-bitowego na 32-bitowe środowisko pracy,&programowanie (język), zespołowe tworzenie aplikacji, budowanie aplikacji typu klent/serwer, dostępność i jakość programów uruchomieniowych (debugger), szybkość pracy narzędzia i dokumentacja. Oba produkty uzyskały ogólną ocenę - bardzo dobry. A oto krótki opis cech każdego z pakietów, w każdej z kategorii oceny.

Instalacja

Większość oprogramowania jest już dzisiaj tak projektowana, że instalowanie przebiega bez większych problemów. Dotyczy to też tych dwóch produktów. Producenci wyposażyli Delphi i VB w doskonale pracujące programy instalacyjne. Wystarczy włożyć dysk CD-ROM do napędu, nacisnąć odpowiedni klawisz, wybrać kilka opcji instalacyjnych i pakiet zaczyna się instalować.

Z zadowoleniem należy odnotować fakt, że Borland zrezygnował z grafiki przypominającej deskę rozdzielczą samochodu i używa obecnie standardowych symboli graficznych (np. pasek odliczający procent zainstalowanego oprogramowania).

Jeśli idzie o Delphi, to zastrzeżenie może budzić to, że na dysku C: musi znaleźć się ok. 6 MB plików. Jeśli zadeklarujemy inny napęd, to musimy dysponować odpowiednio dużą przestrzenią adresową: cały pakiet zajmuje aż 61 MB.

VB zajmuje też sporo miejsca, ale już nie tyle co Delphi (27 MB). Modyfikowanie bazy danych Registry w Windows 95 trwało przy instalowaniu pakiety VB bardzo długo. Jednak cała procedura zakończyła się poprawnie.

Podsumowując: oba pakiety uzyskały w tej kategorii oceny notę - bardzo dobry.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200