Vista pre-RC1 - szybciej, lepiej, choć ciągle bałaganiarsko

Cieszycie się z udostępnionej publicznie bety 2 systemu Windows Vista? A czy sprawia wam przyjemność jej wolne działanie i fragmentarycznie spolszczony interfejs? Dajcie sobie z nią spokój, wyrzućcie płyty do śmietnika i nigdy więcej o niej nie myślcie. Mamy dla was coś lepszego. Dopiero to "coś" - czyli build 5456 - powinno stać się publiczną drugą betą, byście nie musieli męczyć się z toporną wersją 5384. Nie jest to co prawda RC1, nie jest to też polska wersja (na tę przyjdzie nam poczekać jeszcze kilka miesięcy), ale ten system śmiało można nazwać "prawie godnym następcą Windows XP". Sami zdecydujcie, czy "prawie" robi wielką różnicę. Naszym zdaniem przepaść między XP i Vistą ogromnie się skurczyła...

Wstęp brzmi jak z mowy nawiedzonego marketingowca? Niewykluczone. Dlatego musicie być podwójnie czujni, bo sezon w pełni i tu i ówdzie zechcą wcisnąć wam ogórki. A tymczasem Vista build 5456 - "pre-RC1", jak ją nazwaliśmy - to system, przy którym warto zatrzymać się choćby na moment. O paru jego cechach już wspominaliśmy, kilka istotnych elementów jeszcze zajawimy w PC Worldze 08/2006, a tutaj opowiemy wam o tym, co sprawi, że wasza wiedza będzie kompletna. Mamy nadzieję, że lektura się wam przyda - już na przełomie sierpnia i września powinna pojawić się prawdziwa edycja RC1.

Nowy stary interfejs

O interfejsie właściwie nie ma co opowiadać, wygląda na to, że nic się w nim nie zmieniło przynajmniej od kilku miesięcy. Kiedy korzystamy z wersji Aero Glass, jest ładnie, choć może być wolno. Kiedy uruchomimy styl klasyczny, jest tak sobie (niektóre wyskakujące okna są czarne, póki nie najedziemy na nie kursorem), choć będzie szybko.

Vista pre-RC1 - szybciej, lepiej, choć ciągle bałaganiarsko

Szyfrowanie dysków BitLockerem - to było już w starszym buildzie

Pewni możecie być tylko jednego: oczopląsu. Wygląda na to, że nikt i nic nie jest w stanie odwieść Microsoftu od atakowania was ikonkami. Liczyliśmy już piktogramy na jednej ze wstążek w Office 2007, czas przyjrzeć się okienku Komputera (dawniej: "Mój komputer") w Viście. Jeśli nie brać pod uwagę klasycznych trzech ikonek na samej górze belki tytułowej ("Minimalizuj", "Maksymalizuj", "Zamknij"), w oknie zobaczycie 23 małe obrazki (bez stacji dysków, jeden HDD, jeden napęd optyczny). Dla porównania: w Windows XP jest ich 18.

Z drugiej strony trzeba Microsoftowi oddać sprawiedliwość: przesunięcie ważnych zadań z lewej strony okna (Windows XP) na górę (Vista) pozwoliło na ujednolicenie wyglądu Eksploratora: w buildzie 5456 w każdym folderze mamy szybki dostęp do "Ulubionych", pod ręką jest też drzewo katalogów czy przycisk "Wypal na CD" albo "Dodaj/usuń programy".

Nowinki

O nowinkach bardzo wiele pisaliśmy już przy okazji poprzedniej przygody z systemem Windows Vista (patrz "Vista beta 2 - w Saperze widać wybuchy!"), choć tam raczej nas one rozczarowały. Z obecnego builda już tak łatwo nie pożartujemy. Do rzeczy.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200