Vista - ostatni monolit

Windows Vista będzie ostatnią wersją monolitycznego systemu operacyjnego opracowanego przez Microsoft - taką opinię wyrażają analitycy z firmy Gartner.

Windows Vista będzie ostatnią wersją monolitycznego systemu operacyjnego opracowanego przez Microsoft - taką opinię wyrażają analitycy z firmy Gartner.

Microsoft zostanie już wkrótce zmuszony do migracji w kierunku architektury modułowej, której elementy będą integrowane przy wykorzystaniu mechanizmów wirtualizacyjnych. Dalszy rozwój obecnej monolitycznej architektury Windows jest praktycznie niemożliwy do utrzymania zarówno z punktu widzenia użytkowników korporacyjnych, jak i Microsoftu.

Wzrastające skomplikowanie systemu operacyjnego zasadniczo utrudnia użytkownikom migrację do nowych jego wersji, a Microsoft nie będzie w stanie zorganizować efektywnego systemu regularnego dostarczania aktualizacji i poprawek, co w efekcie stoi w sprzeczności z próbami popularyzacji przez Microsoft modelu licencjonowania na zasadzie subskrypcji. Kluczem do rozwiązania tych problemów jest . Nowe procesory Intela i AMD będą miały wbudowane układy wspomagające mechanizmy wirtualizacyjne, co ułatwia efektywne ich wykorzystanie, a oprogramowanie do wirtualizacji oferowane przez EMC VMware, jak również wiele innych firm, systematycznie zyskuje popularność.

Vista - ostatni monolit

"Gdy mechanizmy wirtualizacji zostaną wprowadzone do rdzenia Windows, kierunek rozwoju systemu ulegnie zasadniczej modyfikacji i nastąpi zmiana jego architektury ze zintegrowanej na modułową" - uważają analitycy z Gartnera. Wirtualizacja jest najlepiej znana jako mechanizm umożliwiający uruchamianie wielu serwerów w jednym fizycznym komputerze, ale może też być wykorzystywana do niezależnego uruchamiania pojedynczych funkcji lub aplikacji systemu operacyjnego. Technologia ta umożliwia izolację pojedynczych programów lub funkcji, co ułatwia zarządzanie nimi.

Analitycy Gartnera przewidują, że Microsoft wykorzysta mechanizmy wirtualizacji do podzielenia kolejnej klienckiej wersji Windows na partycję usługową (service partition), która będzie kontrolować funkcje związane z zarządzaniem i bezpieczeństwem systemu oraz jedną lub dwie partycje aplikacyjne, co już obecnie jest najczęściej stosowaną architekturą przy wirtualizacji serwerów platformy x86. Tego typu rozwiązanie zostanie najprawdopodobniej wprowadzone pod koniec 2008 r. lub w 2009 r., gdy na rynku pojawi się pierwsza istotna aktualizacja Windows Vista wprowadzająca moduł tzw. hypervisor, oprogramowanie zarządzające systemem operacyjnym i umożliwiające uruchamianie wielu jego instancji.


TOP 200