Vista na horyzoncie

Wraz z Windows Vista Microsoft wprowadzi na rynek narzędzia programistyczne oraz do projektowania grafiki i interfejsów użytkownika. Właśnie ukazały się ich wersje przeglądowe.

Wraz z Windows Vista Microsoft wprowadzi na rynek narzędzia programistyczne oraz do projektowania grafiki i interfejsów użytkownika. Właśnie ukazały się ich wersje przeglądowe.

Microsoft zaczyna przygotowywać rynek do nowej wersji Windows Vista. Firma udostępniła zestawy programów narzędziowych dla programistów, które umożliwiają przygotowanie aplikacji dla nowego systemu, ale także dla Windows XP i Windows Server 2003, które mogą być wyposażane w niektóre funkcje Windows Vista.

Jednocześnie firma opublikowała na swoich stronach WWW tzw. wersje CTP (Community Technology Preview) dwóch z trzech programów, które mają wejść w skład pakietu Expression Studio, zawierającego graficzne narzędzia do projektowania interfejsów aplikacji WWW. Wersja CTP jest określeniem używanym przez Microsoft dla programów znajdujących się we wstępnej fazie przygotowania, inaczej mówiąc są to tzw. wersje alfa.

Expression Studio będzie elementem szerszej rodziny produktów do projektowania grafiki zwanej Windows Presentation Foundation (dawniej Avalon). WPF ma być konkurencją dla produktów połączonych niedawno firm Adobe i Macromedia, ale będzie działać tylko na platformie Windows. Na razie Microsoft nie ujawnia planowanej daty premiery - według wcześniejszych zapowiedzi miała ona nastąpić jeszcze w tym roku, ale obecnie nie jest to pewne.

Narzędzia prawie gotowe

Vista na horyzoncie
Microsoft opublikował dwie wersje tzw. Go Live z trzech ważnych elementów pakietu narzędzi WinFX, który ma pojawić się na rynku wraz z Windows Vista. Są to WCF (Windows Communication Foundation, dawniej Indigo) oraz WWF (Windows Workflow Foundation). Określenie Go Live oznacza, że oprogramowanie przeszło dodatkowe testy pod kątem niezawodności i stabilności, które umożliwiają jego ograniczone wykorzystanie w systemach produkcyjnych.

WCF umożliwia tworzenie połączeń z aplikacjami serwerowymi przy wykorzystaniu usług web, a WWF - odwzorowanie i powiązanie procesów biznesowych z aplikacjami sieciowymi przy wykorzystaniu mechanizmów workflow. Oba mechanizmy będą ze sobą współgrać. WWF, jak się wydaje, to nic innego jak Microsoftowa wersja tego, co inni dostawcy nazywają narzędziami do zarządzania środowiskami SOA. WCF tymczasem, jak sugeruje Microsoft, ma pozwolić zasadniczo zredukować objętość kodu aplikacji SOA.

Według Microsoftu narzędzia WinFX wykorzystywane są od dłuższego czasu przez jego własnych pracowników, a dokładnie przez zespoły programistów Microsoftu przygotowujące nowe wersje SharePoint Portal Server oraz BizTalk Server. Publiczne udostępnienie wersji Go Live pozwoli na uzyskanie dodatkowych praktycznych doświadczeń i uwag dotyczących funkcjonowania narzędzi WinFX w rzeczywistych środowiskach. Celem jest oczywiście wyeliminowanie ewentualnych problemów implementacyjnych.

Vista na horyzoncie
Obecnie udostępnione wersje narzędzi są przeznaczone dla Windows XP i Windows Server 2003. Mają one umożliwić przygotowanie i przetestowanie aplikacji wykorzystujących niektóre funkcje Windows Vista, zanim system ten zostanie wprowadzony na rynek. Microsoft nie przygotowuje na razie wersji Go Live trzeciego podstawowego elementu WinFX - Windows Presentation Foundation (narzędzia do tworzenia interfejsów klienckich), bo uważa, że na razie nie ma zapotrzebowania na testowanie interfejsów klienckich w środowiskach produkcyjnych.

Nowością WCF w wersji Go Live jest m.in. edytor konfiguracji usług web oraz program umożliwiający rejestrowanie i przeglądanie komunikatów i danych wymienianych przez już uruchomione usługi.

Natomiast WWF Go Live zawiera funkcje pozwalające na analizę i kontrolę złożonych zestawów skomplikowanych reguł dotyczących procesów biznesowych przy wykorzystaniu nowego formatu danych opartego na unikalnej wersji standardu XAML (Extensible Application Markup Language), przystosowanej przez Microsoft właśnie do obsługi procesów biznesowych. Oprogramowanie WWF jest udostępniane bezpłatnie na stronach Microsoft Developer Network.

Amunicja na Adobe

Już w 2003 r. Microsoft zapowiedział, że nie zamierza zostawić rynku aplikacji do projektowania grafiki i stron WWW w rękach Adobe i Corela. Obecnie deklaracje te zaczynają nabierać realnych kształtów. W styczniu firma zdecydowała się na opublikowanie publicznych wersji (CTP - Community Technology Preview) dwóch programów, które będą podstawowymi elementami zapowiadanego od dawna pakietu aplikacji do projektowania grafiki i interfejsów - Microsoft Expression Studio. Microsoft Expression Studio to strzał w kierunku Adobe, który dla tego typu potrzeb oferuje Fireworks i Flash MX, zanim jednak Microsoft zagrozi Flashowi, upłynie dużo czasu.

Expression Graphic Designer (kodowa nazwa Acrylic) łączy w sobie narzędzia do projektowania grafiki wektorowej i bitmapowej. Drugi program - Expression Interactive Designer (nazwa kodowa Sparkle) to aplikacja do tworzenia treści interaktywnych, grafiki oraz 2- i 3-wymiarowych animacji. Ten program koncentruje się na funkcjach związanych z działaniem interfejsu użytkownika. Trzecia aplikacja pakietu Microsoft Expression Studio - Expression Web Designer (kodowa nazwa Quartz) - ma się pojawić w marcu br.

Wszystkie aplikacje wchodzące w skład Microsoft Expression Studio będą wykorzystywać format XAML (eXtensible Application Markup Language). XAML pozwala opisywać zarówno wygląd grafiki lub interfejsu użytkownika, jak i sekwencje interakcji, z możliwością odwoływania się do kodu tworzonego za pomocą zewnętrznych narzędzi (domyślnie będzie to oczywiście Visual Studio .Net). Pakiet pozwala na edycję tekstu, grafiki, audio i wideo, współpracując z językami programowania, takimi jak C# lub Visual Basic (umożliwia szybki dostęp i edycję kodu XAML, VB.NET lub C#).

U podstaw Microsoft Expression Studio leży założenie, aby ułatwić współpracę osób odpowiedzialnych za projektowanie graficzne z osobami odpowiedzialnymi za logikę interakcyjną i procesy odbywające się w tle. Jednolite narzędzia, formaty wymiany danych i procesy pracy na pewno będą temu sprzyjać. Wypada przypomnieć, że próby tworzenia tego typu platform łączących mechanizmy projektowania i programowania trwają już od dawna, ale żadna z nich, jak np. VRML (specyfikacja 3-wymiarowego modelowania dla WWW) czy SVG (strukturalna wersja XML), nie zyskała dotąd dużej popularności.

Zapora dla Vista

Microsoft opracowuje nowego typu zaporę sieciową, która najprawdopodobniej będzie standardowym elementem systemu Windows Vista. Oprogramowanie jest określane jako zapora dwukierunkowa, ponieważ wykorzystuje dwa mechanizmy filtrowania ruchu sieciowego: blokuje nieuprawniony dostęp do komputera z sieci, a jednocześnie uniemożliwia swobodne łączenie się z Internetem bez wyraźnej zgody użytkownika. Tego typu funkcje są obecnie standardowo realizowane przez oprogramowanie zabezpieczające komputery przed atakami, ale ich integracja z systemem operacyjnym, zdaniem Microsoftu, będzie ułatwiała pracę administratorom, dając im możliwość kontrolowania i zarządzania uprawnieniami aplikacji do nawiązywania połączeń.

Zapora została wyposażona w dwa interfejsy - standardowy, pozwalający na indywidualne konfigurowanie systemu, w którym została ona zainstalowania, oraz zaawansowany, który umożliwia zarządzanie zaporami zainstalowanymi w komputerach działających w sieci - po odpowiednim skonfigurowaniu usług Active Directory. Wersja beta zapory została wprowadzona do Windows Vista CTP build 5270, a szczegółowy opis jej funkcjonalności można znaleźć pod adresem:http://www.microsoft.com/technet/community/columns/cableguy/cg0106.mspx .

Najpierw Vista, potem Vienna

Po raz pierwszy Microsoft zademonstrował system Vista (Longhorn) w 2003 r., zapowiadając jego premierę na rok 2004. Później jednak terminy zostały przesunięte - wydaje się, że obecnie planowana na koniec tego roku premiera Vista zostanie dotrzymana. Według nieoficjalnych informacji, 21 lutego Microsoft opublikuje przeglądową wersję Windows Vista CTP (Community Technology Preview), a beta 2 tego systemu pojawi się w kwietniu tego roku. Jak wynika z wcześniejszych zapowiedzi, druga beta będzie najprawdopodobniej zawierała kompletny zestaw nowych funkcji, które mają być wprowadzone do Vista.

Tymczasem Microsoft ujawnił kodową nazwę następcy Vista - będzie to Vienna (Wiedeń) - nazwa ta zastępuje dotąd używaną - Blackcomb. W ten sposób Microsoft powraca do wywodzącej się z końca lat 80. tradycji wykorzystywania nazw miast do określania nowych, przygotowywanych wersji Windows, jak Sparta (Windows for Workgroups 3.1), Daytona (Windows NT 3.5), Cairo (Windows NT 4.0), Chicago (Windows 95) lub Memphis (Windows 98). Tradycja ta została ostatnio przerwana przez wprowadzenie określeń Whistler (rejon narciarski w Kanadzie) dla Windows XP, a następnie Longhorn (nazwa baru w rejonie narciarskim) - Windows Vista.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200