Vista: cel hakerów w 2008 r.

W przyszłym roku hakerzy znajdą ponad 40 poważnych błędów w systemie operacyjnym Windows Vista - prognozują specjaliści z firmy McAfee. Będzie to wynik ich zwiększonego zainteresowania najnowszym OS-em Microsoftu - według McAfee do tej pory w Viście znaleziono mało błędów głównie dlatego, że system ten nie zdobył jeszcze znaczącej popularności.

Craig Schmugar mówi, iż w przyszłym roku następca Windows XP powinien osiągnąć próg 10% udziału w rynku - i właśnie w tym momencie popularyzowania się nowego systemu powinni "na poważnie" zainteresować się nim hakerzy oraz twórcy złośliwego oprogramowania. "Do tej pory autorzy robaków i trojanów ignorowali Vistę - ale raczej z uwagi na jej niewielką popularność niż z obawy przed nowymi, skuteczniejszymi zabezpieczeniami. Pierwszy rok tego systemu był udany w kwestii bezpieczeństwa dlatego, że nie stał się on jeszcze celem cyberprzestępców" - mówi Schmugar. "Ci ludzie zarabiają na życie pisaniem szkodliwego oprogramowania i znaczenie ma dla nich głównie popularność oprogramowania, które atakują. Gdy Vista przekroczy 10% udziału w rynku, z pewnością zainteresują się nią" - tłumaczy przedstawiciel McAfee.

Oczywiście, zdaniem Schmugara, najczęstszym celem przestępców wciąż pozostaną komputeru pracujące pod kontrolą Windows XP - ale powoli zaczną oni tworzyć również nowe typy ataków dla Visty. Warto zaznaczyć, że moment, w którym Vista zdobędzie 10% udziału w rynku, zbliża się wielkimi krokami - wedle danych firmy Net Applications (z końca października), z tego systemu korzysta już 7,9% amerykańskich użytkowników komputerów osobistych.

Craig Schmugar poddaje też w wątpliwość miarodajność przedstawionych niedawno przez Microsoft danych statystycznych dotyczących wirusów. Koncern z Redmond poinformował kilka tygodni temu, iż jego narzędzie antywirusowe - Windows Malicious Software Removal Tool - zdecydowanie rzadziej wykrywa i usuwa złośliwe oprogramowania na komputerach z XP niż z Vistą. Zdaniem przedstawicieli Microsoftu, oznacza to, że nowy system jest bezpieczniejszy. Jednak dla Schmugara te statystyki świadczą o czymś zupełnie innym - o tym, że przestępcy nie zainteresowali się jeszcze Vistą.

Specjalista z McAfee prognozuje też, że w przyszłym roku wykrytych zostanie między 40 a 45 poważnych luk w Windows Vista (czyli dwukrotnie więcej, niż w mijającym właśnie roku). "Będzie to efekt wzmożonego zainteresowania przestępców nowym systemem. Sądzę, że autorzy złośliwego oprogramowania zaczną analizować zabezpieczenia wprowadzone w Viście i szukać sposobów ich obejścia - z pewnością zaowocuje to jakimiś odkryciami" - mówi Schmugar.

Pełny tekst raportu McAfee, zawierającego m.in. prognozy z zakresu bezpieczeństwa w przyszłym roku znaleźć można na stronie firmy.


TOP 200