Vista: bezpieczniejsza niż XP o 37%?

System Vista - jest średnio o 37% bardziej bezpieczny niż jego poprzednik, Windows XP - wyliczyła firma PC Tools, specjalizująca się w bezpieczeństwie IT.

Analiza przygotowana przez PC Tools powstała na podstawie danych statystycznych zebranych podczas pracy programu ThreatFire (jest to rozbudowane narzędzie antywirusowe i antyspyware'owe). Z informacji udostępnionych przez firmę wynika, że na każde 1000 maszyn z Vistą (monitorowanych przez 6 miesięcy) narzędzie to wykryło 639 unikalnych incydentów, w których naruszone zostało bezpieczeństwo systemu. Dla 1000 maszyn z XP liczba ta wynosiła 1021 - stąd wyliczenie, że Vista jest bezpieczniejsza o 37%.

"Za incydent uznaliśmy każdą sytuację, w której złośliwy kod w jakikolwiek sposób naruszył zabezpieczenia komputera. To wynika ze specyfiki naszego programu - wykrywa i zwalcza on złośliwe oprogramowanie na podstawie jego zachowania w systemie. Chcieliśmy po prostu sprawdzić, jak bardzo "kuloodporna" jest Vista, szczególnie po tym, jak Microsoft deklarował, że jest to znacznie bezpieczniejszy system. Odpowiedź jest prosta: Vista jest zdecydowanie bardziej bezpieczna niż XP, ale nie aż tak, by można było zrezygnować z korzystania z oprogramowania antywirusowego czy firewalla" - mówi Michael Greene, wiceprezes PC Tools.

Co ciekawe, XP czy Vistą nie są wcale najbezpieczniejszymi systemami z rodziny Windows - w zestawieniu przygotowanym przez firmę najlepiej wypadł sędziwy... Windows 2000 (odnotowano tylko 586 unikalnych incydentów w na 1000 maszyn w ciągu sześciu miesięcy).

Greene zwraca jednak uwagę, że ta liczba nie jest zbyt miarodajna - mniejsza liczba ataków na Windows 2000 to raczej efekt niewielkiej popularności tego systemu wśród użytkowników (i, co za tym idzie, wśród internetowych przestępców).

Przedstawiciel PC Tools przyznał też, że jest negatywnie zaskoczony wynikami raportu - "Nie sądziłem, że sytuacja będzie aż tak zła. Szczególnie, że Microsoft twierdził zupełnie coś innego - twierdzenia te nie wytrzymały jednak porównania z rzeczywistością, nasze statystyki sugerują bowiem coś zupełnie innego" - mówi Greene. "Wygląda na to, że użytkownicy wciąż muszą pamiętać o podstawowych zasadach bezpiecznego korzystania z komputera PC i Internetu - na pewno nie powinni zapominać o konieczności korzystania z uaktualnionego oprogramowania zabezpieczającego" - dodaje wiceprezes PC Tools.

Warto przypomnieć, że Microsoft opublikował niedawno podobne zestawienie, również stworzone na podstawie danych statystycznych z oprogramowania antywirusowego (Malicious Software Removal Tool - MSRT). Z wyliczeń koncernu z Redmond wynikało, że Windows Vista atakowany był przez złośliwe oprogramowanie o 60% rzadziej niż Windows XP (dane dotyczyły drugiej połowy 2007 r.).


TOP 200