Vista - bezpieczeństwo na tapecie

Podczas trwającego właśnie w Barcelonie IT Forum Microsoftu przeprowadzono szereg zamkniętych spotkań ze specjalistami ds. bezpieczeństwa, podczas których prezentowano im nowe narzędzia zabezpieczające, wchodzące w skład systemu Windows Vista. Ich uczestnikom co prawda zakazano dzielenia się szczegółowymi informacjami na ten temat, ale z ich pierwszych opinii można wnioskować, że koncernowi udało się stworzyć naprawdę bezpieczny system operacyjny....

Przedstawiciele Microsoftu mówią, iż zdają sobie sprawę z tego, ze ich systemy wymagają poprawy pod względem bezpieczeństwa - tym bardziej, że w najbliższych latach w Sieci raczej nie zrobi się bezpieczniej (tendencja jest zgoła odwrotna). Dlatego też w ostatnim czasie skupili się na tych elementach systemu Vista, które będą najbardziej narażone na wszelkie próby ataków czy infekcji.

"Bankowcom nigdy nie udało się rozwiązać problemów napadów na banki - my mamy nadzieję, że zmiany, które wprowadzamy do naszego systemu sprawią, iż stanie się on naprawdę bezpieczny" - powiedziała Amy Roberts, kierująca w Microsofcie działem Security Business and Technology Unit.

Zobacz również:

To, że takie deklaracje wygłasza przedstawicielka koncernu, nie jest niczym dziwnym - o wiele bardziej miarodajne wydają się opinie niezależnych ekspertów, którzy uczestniczyli w zamkniętych prezentacjach nowych narzędzi Visty. "Rzeczywiście, kwestie bezpieczeństwa Visty potraktowano bardzo poważnie. Wydaje się, że system będzie znacznie bezpieczniejszy od swoich poprzedników - aczkolwiek należy pamiętać, że każde zabezpieczenia da się złamać" - powiedział po jednym z takich spotkań Marcus Murray z firmy TrueSec AB. Murray nie zdradził niestety żadnych szczegółowych informacji na temat innowacji Microsoftu - uczestnicy spotkań zobowiązali się do zachowania tajemnicy.

Opinia Marcusa Murray'a wydaje się obiektywna - szczególnie, jeśli wspomnimy, że podczas IT Forum poprowadził on prezentację "Dlaczego mogę zhakować twoją sieć w jeden dzień?", podczas której pokazywał jak w ciągu zaledwie kilku minut można uzyskać nieautoryzowany dostęp do systemu Windows z pomocą dostępnych za darmo w Internecie prostych programów. Przyznał po niej, że z systemem Vista prawdopodobnie nie poszłoby mu tak łatwo. Zaraz jednak zastrzegł, iż liczyć się trzeba z tym, że po premierze następcy Windows XP w Sieci pojawią się nowe narzędzia hakerskie...


TOP 200