Visa eksperymentuje z wyświetlaczami na kartach kredytowych

Wiceprezes Visa International – Deborah Arnold informuje, iż Visa eksperymentuje obecnie z kartami kredytowymi z wbudowanym, miniaturowym wyświetlaczem, przy pomocy którego posiadacz takiej karty może obejrzeć wykaz ostatnio przeprowadzonych transakcji, sprawdzić stan swojego konta oraz aktualne kursy walut.

Zdaniem pani Arnold, około 10% z ponad miliarda kart kredytowych i debetowych VISA na całym świecie posiada już wbudowany chip, który jest w stanie składować informacje mogące wizualizować się na miniaturowym ekranie. Pierwsze prototypy takich kart, według zapowiedzi powinny się pojawić w przeciągu roku, jednak ze względu na kwestie technologii oraz bezpieczeństwa minąć może jeszcze kilka lat zanim zostaną one wprowadzone do powszechnego obiegu.

Kolejną istotną sprawą wydaje się być koszt kart wyposażonych w wyświetlacze: "Koszt baterii, wyświetlacza, odpowiedniego podłączenia go do chipa - to wszystko sprawi, iż pierwsze egzemplarze takich kart mogą być dość drogie" – podkreśla Deborah Arnold. Nie bez znaczenia pozostają również względy bezpieczeństwa takiego rozwiązania. Jest to w końcu kolejne źródło poufnych informacji o naszych finansach, które mogą wpaść w niepowołane ręce. W tej kwestii Visa International kieruje swoje zainteresowanie w stronę systemów biometrycznych. Dość dużym wyzwaniem będzie sposób prezentacji danych na takich wyświetlaczach. Informacje mogą być przewijane po ekranie lub przełączane przy pomocy odpowiednich, zintegrowanych z kartą przycisków kontrolnych.

Zadanie nie jest łatwe, lecz wydaje się wykonalne, biorąc pod uwagę prace nad nowymi typami elastycznych wyświetlaczy, oczywiście odpowiednio wytrzymałych w sytuacji codziennego użytkowania w karcie kredytowej. Są już także pierwsze baterie, które mogłoby zasilać takie wyświetlacze. Zostały one wyprodukowane przez firmę Solicore.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200