Visa Europe wprowadza mobilne płatności P2P oraz powiadomienia o transakcjach

Visa Europe ogłosiła wprowadzenie bezpośrednich mobilnych płatności P2P oraz powiadomień o transakcjach Visa, dwóch nowych usług, które mają ułatwić klientom zarządzanie środkami pieniężnymi i dokonywanie płatności z użyciem telefonów komórkowych.

Zapowiedzi takiej dokonał Prezes Visa Europe Peter Ayliffe podczas odbywającej się w Paryżu konferencji Europejskiego Stowarzyszenia na rzecz Zarządzania Finansowego, instytucji promującej innowacyjne rozwiązania na rynku detalicznych usług finansowych. "Sposoby płatności podlegają stałym przemianom w efekcie szybkiego upowszechniania się nowych technologii oraz rosnącego popytu konsumentów poszukujących bardziej elastycznych form płacenia. Dzisiejsze ogłoszenie nowych usług to początek całej serii zapowiedzi nowych produktów i usług, jakie organizacja Visa Europe zamierza wprowadzić w nadchodzących miesiącach, w odpowiedzi na zasadnicze zmiany w zachowaniach konsumenckich. Pierwsze wdrożenia płatności mobilnych już trwają, a w nadchodzących miesiącach będziemy świadkami zarówno wdrożenia na szeroką skalę mobilnych płatności zbliżeniowych (ang. NFC), jak i zaawansowanych programów lojalnościowych i usług handlu internetowego, a w końcu - nowego portfela cyfrowego Visa" - powiedział Peter Ayliffe.

Na czym polegają nowe usługi? W ramach usługi mobilnych płatności P2P Visa, zarejestrowany użytkownik może dokonać przelewu środków pieniężnych na rzecz dowolnego użytkownika kart Visa w Europie korzystając ze swojego telefonu komórkowego. Aplikacja umożliwia przekaz pieniężny na rzecz odbiorcy wybieranemu z listy kontaktów, listy wykonanych połączeń telefonicznych lub na określony numer karty Visa, przy czym użytkownik nie musi być wcześniej zarejestrowany. Przedstawiciele Visa Europe zwracają uwagę, że usługa ta może znacznie ułatwić przekazywanie między sobą np. drobnych kwot - taki przekaz może dotyczyć np. kwoty 20 złotych pożyczonych od kolegi na taksówkę, rozbicia rachunku w restauracji na kilka osób, czy też przelewu środków na rzecz studiujących dzieci. Co więcej nie ma potrzeby zakładania specjalnego, osobnego rachunku, a odbiorca przelewu nie musi być wcześniej zarejestrowany w systemie.

Zobacz również:

  • Indie znoszą zakaz wykorzystywania kart operatora MasterCard
  • Mastercard, PayPal i Visa wstrzymują swoją działalność w Rosji

Z kolei w ramach drugiej nowej usługi - powiadomień Visa, zarejestrowani użytkownicy kart Visa otrzymują w czasie rzeczywistym informację o tym, czy ich karta była użyta do zakupu lub wypłaty gotówki za pośrednictwem sieci płatniczej Visa Europe. Ma to ułatwić uzyskiwanie informacji o przeprowadzanych transakcjach i przechowywanie informacji na ten temat. Ponadto, zabezpiecza to klientów przed oszustwem, ponieważ, konsument otrzymuje informację o użyciu jego karty od razu, co pomaga niezwłocznie wychwycić ewentualne przypadki nieuprawnionego użycia karty. Obie te usługi będą dostępne dla banków członkowskich Visa Europe od października 2011 r.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200