Visa Classic z mikroprocesorem

Kredyt Bank SA, jako pierwszy bank w Polsce wprowadził do użytku karty Visa wyposażone w mikroprocesor.

Kredyt Bank SA rozpoczął wymianę wydawanych przez siebie kart Visa Classic z tradycyjnym paskiem magnetycznym na karty wyposażone w . Karty tego typu zgodne są z międzynarodowym standardem EMV. Polska jest trzecim krajem w Europie (po Francji i Wielkiej Brytanii), który rozpoczął wydawanie tego typu kart. Kredyt Bank SA wymieni początkowo karty wszystkim klientom warszawskich oddziałów banku, u których ważność posiadanej karty Visa Classic upływa w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Klienci banku z obszaru reszty kraju będą na razie musieli poczekać na karty z mikroprocesorem. Przedstawiciele banku zapewniają jednak, że będą one wydawane w pozostałych oddziałach banku w miarę rozwoju akceptacji tego rodzaju kart w Polsce.

W ramach programu pilotażowego, w ubiegłym roku siedem banków wydało kilka tysięcy sztuk karty Visa Classic z mikroprocesorem. Powszechny Bank Kredytowy, Wielkopolski Bank Kredytowy, BRE Bank, Kredyt Bank, Bank Przemysłowo-Handlowy, BIG Bank Gdański oraz PKO BP wydały tego typu karty w celu przetestowania nowej technologii oraz jej akceptacji przez klientów i punkty usługowo-handlowe.

Zobacz również:

Karty z mikroprocesorem uznawane są za bezpieczniejsze w stosunku do kart magnetycznych. pozwalają ponadto zapisać na karcie znacznie więcej informacji (nawet kilka tysięcy razy więcej) o jej posiadaczu, np. informacje o stanie jego zdrowia lub miejscu zatrudnienia. Mają one także szansę stać się w przyszłości podstawowym środkiem płatniczym. Na dzień dzisiejszy w Polsce karty Visa Smart Debit/Credit akceptowane są przez ponad 10 tys. punktów handlowo-usługowych obsługiwanych przez PolCard, m.in. supermarkety Auchan, Castorama, stacje benzynowe koncernów Orlen, Aral i Neste. Na całym świecie wydano do tej pory ponad 42 miliony kart Visa z mikroprocesorem.


TOP 200