Via Technologies zaprezentuje procesor Joshua

Intelowi wyrósł konkurent na rynku tanich procesorów. Nowa jednostka Via będzie stanowiła alternatywę dla Celeronów i została zbudowana z wykorzystaniem rozwiązań przejętych w ub.r. wraz z Cyrixem.

Via Technologies zapowiedziała na 22 lutego prezentację procesora roboczo nazwanego Joshua, który będzie stanowić zamiennik dla procesorów Celeron Intela, stosowanych z opracowanymi dla nich płytami głównymi w standardzie Socket 370. Nowy procesor został opracowany na bazie rozwiązań firmy Cyrix, przejętej w ub.r. przez Via.

Joshua zostanie wyposażony w 133 MHz szynę systemową i technologię 3Dnow, przyspieszającą pracę aplikacji multimedialnych, opracowaną przez AMD. Pierwsza prezentacja procesora odbędzie się w Stanach Zjednoczonych, po czym 25 lutego jednostka zostanie przedstawiona podczas targów CeBIT w Hanowerze.

Pierwsza wersja procesora ma oferować wydajność porównywalną z Celeronami. Będzie taktowana zegarem o częstotliwości 500 MHz, a jej cena - zdaniem analityków - ma się kształtować w granicach 40-50 USD.

***

VIA Technology kupuje Cyrixa

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200