Verizon wykupuje Verizon Wireless – transakcja warta 130 mld USD

Koncern Verizon Communications porozumiał się z Vodafone Group w sprawie wykupienia należącego do niej pakietu 45% udziałów w ich spółce joint venture Verizon Wireless. Gdy szacowana na 130 mld USD transakcja zostanie zrealizowana, Verizon Communications będzie posiadał 100% akcji największego operatora komórkowego w USA.

Transakcja została zatwierdzona w anonimowym głosowaniu rad nadzorczych obu firm – dojdzie do niej najprawdopodobniej w pierwszym kwartale przyszłego roku (o ile zastrzeżeń nie zgłoszą regulatorzy, którzy teraz będą oceniali plany obu firm). Wiadomo już, że Verizon wykupi akcje Vodafone gotówką oraz akcjami (ok. 58 mld USD w gotówce).

Dodajmy, że Verizon szukał sposobu na pełne wykupienie swojej sekcji mobilnej – stworzonej jako joint venture z brytyjskim Vodafone – od dobrych kilku lat, jednak dopiero teraz udało się doprowadzić do zawarcia porozumienia w tej sprawie.

"Verizon był gotów zapłacić za udziały Vodafone praktycznie każdą cenę, z uwagi na ogromne strategiczne znaczenie tej transakcji. Przejęcie całości Verizon Wireless pozwoli koncernowi na swobodne i niezależne planowanie swojej przyszłości, a także skuteczne konkurowanie na szybko rozwijającym się rynku usług mobilnych" – komentuje Chetan Sharma, szef firmy analitycznej Chetan Sharma Consulting.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200