Veritas zamiast Compaqa

HP rezygnuje z przenoszenia TruCluster na platformę HP-UX. Rozwiązanie wywodzące się jeszcze z Digitala zastąpi rozwiązanie Veritas.

HP rezygnuje z przenoszenia TruCluster na platformę HP-UX. Rozwiązanie wywodzące się jeszcze z Digitala zastąpi rozwiązanie Veritas.

Kierownictwo HP zrezygnowało z zapowiadanych wcześniej planów integracji zaawansowanych funkcji systemu Tru64 z oprogramowaniem HP-UX. Zamiast tego, firma zawarła porozumienie z Veritas Software dotyczące implementacji w HP-UX nowego systemu plików i funkcji umożliwiających obsługę klastrów opracowanych przez Veritas.

Integracja HP-UX z Tru64

Technologie Tru64 HP kupił wraz z przejęciem w 2002 r. firmy Compaq Computer. Początkowo firma zapowiadała integrację niektórych zaawansowanych funkcji Tru64, takich jak Advanced Filesystem i TruCluster, z systemem HP-UX. Miało to nastąpić jeszcze przed końcem 2004 r., ale problemy związane z integracją okazały się bardziej złożone niż oczekiwano. Dlatego też termin ten został przesunięty na rok 2006, w którym miała się pojawić na rynku kolejna wersja systemu HP-UX 11i V3. Wyposażona byłaby już m.in. w technologie opracowywane wcześniej przez Compaqa i przejęty przez tę firmę Digital Equipment.

HP ogłosił obecnie, że plany te są nieaktualne. "Zamiast kontynuacji prac nad integracją Tru64 z HP-UX, zdecydowaliśmy się na porozumienie z Veritas Software, które umożliwi integrację Veritas Storage Foundation, oprogramowania o funkcjonalności podobnej do TruCluster już w 2005 r., a nie w 2006 r., jak miało mieć to miejsce w przypadku Tru64" - wyjaśnia Rich Marcello, wiceprezes działu Business Critical Servers Group w HP. Jednocześnie podkreśla on, że decyzja ta nie oznacza zmniejszenia zaangażowania w rozwój platformy HP-UX. "Nasi inżynierowie - zamiast integrować Tru64 i HP-UX - zajmą się rozwijaniem innych funkcji systemu, związanych z wirtualizacją i poprawą wydajności" - dodaje.

Nowe funkcje mają też zwiększyć konkurencyjność HP-UX w stosunku np. do IBM AIX, który umożliwia już obecnie uruchamianie 10 instancji systemu operacyjnego na jednym procesorze. HP opracowuje podobne rozwiązanie - Integrity Virtual Machines, które ma się pojawić na rynku w drugiej połowie 2005 r.

Pozytywny sygnał

Zdaniem analityków, choć decyzja o zarzuceniu planów integracji Tru64 i HP-UX nie pomaga w poprawie wizerunku HP-UX, to konkurenci HP od dawna podkreślali, że HP-UX jest to system, którego rozwój jest zaniedbywany przez HP. Z punktu widzenia użytkowników współpraca z Veritasem jest dobrą wiadomością, bo umożliwi szybszą implementację zaawansowanych funkcji klastrowych i systemu plików w HP-UX. Dodatkowo, zapowiadane wcześniej modyfikacje platformy HP-UX - związane z integracją z Tru64 - powodowały niepewność, jak nowy system będzie działał w praktyce - czy będzie stabilny i nie spowoduje problemów przy uruchamianiu obecnie wykorzystywanych aplikacji.

HP zamierza wprowadzić cztery pakiety zawierające Veritas Storage Foundation i Clustered File Systems zintegrowane z oprogramowaniem HP Serviceguard.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200