Verbmobil nagrodzony

Komputer, który potrafi symultanicznie tłumaczyć ludzką mowę został nominowany do prestiżowej niemieckiej nagrody Deutschen Zukunftspreis. System Verbmobil tworzony jest od 1993 r. przez grupę naukow...

Komputer, który potrafi symultanicznie tłumaczyć ludzką mowę został nominowany do prestiżowej niemieckiej nagrody Deutschen Zukunftspreis. System Verbmobil tworzony jest od 1993 r. przez grupę naukowców z niemieckiego instytutu DFKI.

Verbmobil wykorzystuje nowatorską metodę analizowania tekstu mówionego, która umożliwia prawidłowe interpretowanie wszelkich wypowiadanych słów i całych zdań, nawet - jak twierdzą jego twórcy - w trakcie żywiołowej, spontanicznej rozmowy. Do tej pory do większości "komputerowych tłumaczy" trzeba było mówić powoli i bardzo wyraźnie - tylko wtedy algorytmy rozpoznawania działały poprawnie. Pierwszy prototyp komputera zaprezentowano w 1995 roku na targach CeBit. W zeszłym roku DFKI przedstawił jego najnowszą wersję - rozpoznającą języki: chiński, angielski, niemiecki oraz japoński. Zdaniem przedstawicieli instytutu, ich wynalazek może przyczynić się do wdrożenia całej gamy nowych usług dla serwisów internetowych czy operatorów komórkowych, które oparte będą na mechanizmie rozpoznawania mowy.

Zobacz również:

  • Data storytelling jako kluczowa umiejętność w podejmowaniu decyzji opartych na danych
  • Ta linuksowa dystrybucja została uznana za „cyfrowe dobro publiczne”

Wręczenie nagrody Deutschen Zukunftspreis odbędzie się w najbliższy wtorek w Berlinie. Zwycięzca odbierze trofeum z rąk prezydenta Niemiec, Johannesa Rau.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200