Verbatim stawia na USB 3.0

Firma Verbatim postanowiła dostarczyć na rynek dwa nowe produkty wyposażone w nowoczesny interfejs USB 3.0. Oba należą do linii Store 'n' Go - pierwszy to przenośny dysk SSD, natomiast drugi przenośna pamięć USB.

Nowy pendrive Verbatima

Nowy dysk SSD Verbatima

Polecamy:

Zobacz też:

USB 3.0 - kilka słów wprowadzenia

USB 3.0 (SuperSpeed) to standard, który oferuje możliwość przesyłania danych z prędkością do 4,8 gigabita na sekundę (600 MB/s), co w porównaniu z powszechnie jeszcze wykorzystywanym USB 2.0 (Hi-Speed), stanowi dziesięciokrotnie lepszy wynik. Dzięki USB 3.0 użytkownik ma więc możliwość zaoszczędzenia czasu podczas takich czynności jak np. przegrywanie danych na zewnętrzny dysk. Co ważne, na rynku wkrótce pojawią się też pierwsze chipsety wspierające ten interfejs, co z pewnością pozytywnie wpłynie na jego popularyzację.

Co przygotował Verbatim

Właśnie z tego nowoczesnego standardu korzysta pierwsza z nowości firmy Verbatim - zewnętrzny dysk Stone 'n' Go USB 3.0 External SSD. Urządzenie dysponuje aluminiową obudową i dostępne jest w trzech wersjach różniących się pojemnością. 32-gigabajtowa zapewnia transfer danych (odczyt/zapis - po podłączeniu do komputera wyposażonego w port USB 3.0) na poziomie 150/60 MB/s, zaś w przypadku pozostałych modeli - o pojemności 64 GB i 128 GB - prędkości te są większe i wynoszą, odpowiednio, 160/120 MB/s i 190/175 MB/s.

Druga z nowości nosi oznaczenie Store 'n' Go USB 3.0 Drive i wyposażona została w niebieską obudowę pozwalającą na ukrycie wtyczki USB. Urządzenie, podobnie jak poprzednik, dostępne jest w trzech wersjach - 16 GB, 32 GB i 64GB. Każda jest zdolna do zapisu danych z maksymalną prędkością 70 MB/s oraz ich odczyt z prędkością sięgającą 120 MB/s.

Warto zaznaczyć, że oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby oba opisane urządzenia podłączyć do portu USB 2.0. Musimy jednak wówczas pamiętać, że nie będziemy mogli uzyskać transferów danych z wspomnianymi wcześniej prędkościami (port USB 2.0 pozwala teoretycznie na przesył danych z maksymalną prędkością 60 MB/s).

Jeżeli chodzi o ceny urządzeń to wiadomo, że dysk SSD został wyceniony następująco:

- 99 euro za wersję 32 GB

- 159 euro za wersję 64 GB

- 279 euro za wersję 128 GB.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200