Veracomp pełna sieci na Komputer Expo

Krakowska firma Veracomp na Komputer Expo (23-26 stycznia), na jednym z największych stoisk targowych (o powierzchni 170 m2), po raz kolejny pokazała się jako jeden z największych polskich dystrybutorów produktów sieciowych.

Krakowska firma Veracomp na Komputer Expo (23-26 stycznia), na jednym z największych stoisk targowych (o powierzchni 170 m2), po raz kolejny pokazała się jako jeden z największych polskich dystrybutorów produktów sieciowych.

Veracomp zaprezentowała technologie teleinformatyczne dla czterech grup odbiorców: przedsiębiorstw, dostawców usług i aplikacji internetowych oraz operatorów telekomunikacyjnych, biur i pracowni DTP oraz użytkowników indywidualnych.

W sekcji „Przedsiębiorstwa” ekspozycję tworzyły: serwery proxy przyspieszające dostęp do Internetu firmy CacheFlow, bramki telefonii IP do korzystania z usług VoIP firmy OKI, systemy do budowy sieci radiowych WLAN firmy 3Com, zapory ogniowe i szyfratory Nokii do budowy sieci VPN, oprogramowanie umożliwiające zdalny dostęp do danych przez telefon GSM w standardzie WAP, przełączniki LAN (3Com, Avaya, D-Link), UPSy (IMV), Oprogramowanie e-commerce Openshop, systemy składowania, przechowywania i udostępniania danych (firm EMC, StorageTek, Veritas), systemy dyskowe typu NAS (Network Attached Storage) firm Axis, Raidtec, EMC, oprogramowanie do backupu danych (Computer Associates, Veritas), a także oprogramowanie Computer Associates do zabezpieczania systemów informatycznych i zarządzania infrastrukturami IT.

W ofercie dla dostawców usług i aplikacji internetowych oraz operatorów telekomunikacyjnych, Veracomp pokazywała urządzenia i rozwiązania pozwalające na wprowadzanie nowych usług, w tym m.in.: systemy dostępowe wykorzystujące technologię xDSL, urządzenia teletransmisji SDH, systemy VoIP dla łączy stałych i komutowanych, zapory ogniowe i szyfratory VPN (Lucent Technologies), systemy dostępu radiowego w pasmach 2.4/3.5/5.7 GHz umożliwiające transmisję danych i głosu (BreezeCom), zapory ogniowe i szyfratory DES/3DES do budowy sieci VPN, oprogramowanie bramki WAP (Nokia), serwery proxy przyspieszające dostęp do oferowanych serwisów oraz zmniejszające obciążenie sieci szkieletowej i serwerów (CacheFlow), systemy VoIP dla łączy stałych i komutowanych (OKI), systemy dostępowe EURODOCSIS do sieci telewizji kablowej CATV (3Com).

Z nowości prezentowanych przez krakowskiego dystrybutora warto zwrócić uwagę na bramki telefonii IP Oki Electric (BV1250, BV7000, VoIP-TA) oraz gatekeeper BS1200GK, zgodne z protokołem H.323 v.2 umożliwiają transmisję danych i głosu przez Internet za pośrednictwem protokołu IP. Jak zapewnia dystrybutor dostosowano je do specyfiki rynku polskiego i współpracują one z istniejącą w firmach infrastrukturą telefoniczną (telefony, faksy, centralki telefoniczne PBX, linie miejskie) nie wymagając zastosowania dodatkowego oprogramowania. Wykorzystywane przez OKI algorytmy kompresji głosu zgodne ze standardami ITU-T: G.729a - kompresja do 8 KB/s i G723.1, kompresja do 6,4 KB/s lub nawet 5,3 KB/s, mają pozwolić na wykorzystanie nowej formy komunikacji nawet na zatłoczonych polskich łączach.

W ofercie Veracomp dostępne są trzy produkty VoIP firmy Oki przeznaczone dla średnich, dużych i małych firm. OKI VoIP-TA to prosta bramka VoIP na rynek SOHO. Urządzenie wyposażono w jeden port telefoniczny do podłączenia telefonu lub faksu, oraz interfejs Ethernet 10 Mb/s, do którego można podłączyć modem kablowy lub xDSL. Kompresja głosu jest zgodna ze standardami ITU-T (G.729a, G723.1 oraz G.711). Wbudowany gatekeeper zapamiętuje 100 numerów telefonicznych. Przy większej liczbie istnieje możliwość skorzystania z zewnętrznego gatekeeper’a obsługiwanego np. przez dostawcę Internetu.

OKI BV1250 to bramka telefonii IP przeznaczona dla przedsiębiorstw średniej wielkości z własną siecią korporacyjną. BV1250 ma 4 porty telefoniczne do transmisji głosu lub faksów. W zależności od wbudowanego modułu porty te współpracują z telefonami analogowymi lub ISDN BRI. BV1250 może na podobnej zasadzie współpracować z centralą zakładową lub miejską. Komunikację BV1250 ze światem IP zapewnia port Ethernet 10 Mb/s, co pozwala na wykorzystanie już istniejących w firmie routerów. Gatekeeper zgodny z H.323 v.2 może obsłużyć do 200 adresów IP.

OKI BV7000 jest rozwiązanie dla większych firm lub dostawców usług telekomunikacyjnych, które planują wykorzystywać jednocześnie od 30 do 120 łączy VoIP. Urządzenie wyposażono w 1, 2 lub 4 porty E1 (z sygnalizacją Q.SIG) lub PRI (z sygnalizacją DSS-1). Pozostałe parametry są identyczne jak dla modelu BV1250.

Dla średnich i dużych przedsiębiorstw wykorzystujących transmisję VoIP, których systemy telefoniczne tworzy kilkaset lub kilka tysięcy abonentów OKI oferuje gatekeeper BS1200GK, który potrafi zapamiętać do 2000 numerów telefonicznych i współpracuje z bramkami VoIP zgodnymi z protokołem H323 v.2.

Urządzenia z serii CacheFlow 600 i 700, dostarczane wraz z oprogramowaniem, pozwalają na kontrolowanie i zarządzanie natężeniem ruchu w Internecie przez wykrywanie i zapis w pamięci podręcznej cache wszystkich najczęściej używanych stron www. Efektem ich zastosowania jest szybszy, bardziej efektywny i tańszy dostęp do Interentu dla wszystkich użytkowników sieci LAN.

Veracomp poinformowała także, że została dystrybutorem systemów komunikacji głosowej firmy 3Com - NBX 100. Rozwiązanie to integruje sieć telefoniczną z technologiami LAN i WAN, umożliwiając zarówno przesyłanie plików, jak i prowadzenie rozmów telefonicznych za pomocą jednego systemu.

Centralka NBX 100 jest przeznaczona dla małych i średnich środowisk sieciowych. Rozwiązanie jest w stanie obsłużyć maksymalnie 200 linii/stacji. Wyjściem na świat dla systemu NBX mogą być linie komutowane (PSTN), cyfrowe (ISDN) oraz trakty T1/E1. Istnieje także możliwość połączenia urządzenia z siecią WAN. W takim przypadku niezbędne będzie zastosowanie bramy protokołu H.323. Działanie systemu oparto na przetwarzaniu sygnałów dźwiękowych w cyfrowe pakiety ethernetowe. System składa się z jednostki centralnej i modułów w postaci kart rozszerzeń. W obudowie NBX można umieścić maks. 6 modułów.

Korzystając z systemu NBX można zrezygnować z posługiwania się zwykłym aparatem telefonicznym. Dzięki oprogramowaniu pcXset PC Telephone, po podłączeniu zestawu mikrofonowo-słuchawkowego do karty dźwiękowej komputera, na ekranie monitora zostaje uruchomiona aplikacja, której okno wygląda jak telefon NBX. Wszystkie czynności związane z prowadzeniem rozmów telefonicznych (podnoszenie słuchawki, wybieranie numeru itp.) wykonywane jest z poziomu myszy komputerowej. PcXset PC Telephone może pracować z systemami MS Windows 95/98/NT/2000. Zastosowanie specjalnego adaptera (NBX Analog Adapter), pełniącego funkcję interfejsu między systemem NBX a analogowymi telefonami i faksami, pozwala na wykorzystanie istniejącej w firmie infrastruktury telekomunikacyjnej w NBX.

System NBX pozwala również na przesyłanie głosu w sieciach rozległych. Jeśli firma ma kilka oddziałów, w których znajdują się systemy NBX 100, do wymiany informacji pomiędzy nimi konieczne jest zastosowanie bramki telefonii IP (Gateway H.323) oraz specjalnego oprogramowania: NBX ConneXtions H.323 gateway. Do transmisji danych i głosu w sieciach WAN system NBX wykorzystuje technologię Voice over IP. Bramka H.323 obsługuje standardy kompresji H.723 i H.711, pozwalające na zmniejszenie wymaganej szerokości pasma do około 19 kb/s. Oprogramowanie NBX ConneXtions wymaga systemu MS Windows NT 4.0 z zainstalowanym Service Pack 4 lub wyższym. Na każde połączenie powinno przypadać 50 MHz (kompresja G.711) lub 128 MHz procesora (kompresja G.723), a minimalna pamięć RAM to 96 MB.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200