Vectra ma tańszego brata

Brio - nowe komputery PC Hewlett-Packarda - są tańsze od znanych dotąd w Polsce modeli Vectra. Mają jednak uboższe funkcje diagnostyczne, przydatne podczas pracy w sieci.

Brio - nowe komputery PC Hewlett-Packarda - są tańsze od znanych dotąd w Polsce modeli Vectra. Mają jednak uboższe funkcje diagnostyczne, przydatne podczas pracy w sieci.

W zestawie bez monitora najtańszy komputer PC Brio Hewlett-Packarda kosztuje ok. 820 USD. Za najdroższy trzeba zapłacić 960 USD. Dzięki niskim cenom Hewlett-Packard chce nawiązać rywalizację z krajowymi producentami komputerów PC na rynku małych i średnich firm. Przedstawiciele szacują chłonność tego rynku na 150 tys. komputerów rocznie. Liczą, że w ciągu roku Brio znajdzie 10 tys. nabywców.

Rodzina Brio

Od października br. do sprzedaży trafiły trzy modele nowych komputerów HP. Są o ok. 15% tańsze od oferowanych dotychczas w Polsce przez HP analogicznych konfiguracji komputerów Vectra. Wcześniej Brio były sprzedawane jako komputery dla małego i średniego biznesu na innych rynkach europejskich. Brio są wyposażone w intelowski procesor Celeron 300A lub 333A (odpowiednio 300 lub 333 MHz ze 128 KB pamięci podręcznej L2), 32 MB SDRAM, zintegrowaną na płycie głównej kartę dźwiękową Yamaha YMF715E-S i graficzną Matrox G-100 AGP z 2 MB RAM oraz dysk Quantum o pojemności 2,1 lub 4,3 GB. Dodatkowym wyposażeniem są czytniki CD-ROM 32x (standardowo dostępne tylko w niektórych modelach). Brio są sprzedawane z instalowanym na dysku twardym systemem operacyjnym Windows 95 PL. Ponieważ polska wersja Windows 98 jest zbyt krótko dostępna na rynku i nie została jeszcze do końca przetestowana, Hewlett-Packard na razie nie zamierza instalować nowego systemu operacyjnego Microsoftu. Brio dostępne są w nietypowych obudowach Micro ATX, które wysokością zbliżone są do rozmiarów biurowego segregatora.

Uboga diagnostyka

Brio są przeznaczone do pracy samodzielnej lub w małych sieciach typu peer-to-peer. Hewlett-Packard nie wyposażył ich w typowe dla biznesowego sprzętu PC funkcje pozwalające na obniżenie kosztów eksploatacji oraz narzędzia do zdalnego zarządzania i diagnostyki sprzętu TopTools. Dla firm wymagających takiej funkcjonalności przeznaczone są droższe komputery Vectra.

HP Polska zapewnia jednak, że Brio wyposażone są w standardowy interfejs DMI i możliwa jest na nich instalacja narzędzi TopTools ściągniętych np. z firmowej strony WWW.


IBM Think Digital Summit Poland, 16-17 września 2020
TOP 200