Vax za...półtora tysiąca dolarów?

W październiku zeszłego roku wprowadzono nowe modele VAX-a 4000 i VAX-a 6000, których szybkość jest niekiedy 3 razy wyższa od szybkości poprzednich modeli. Spowodowało to spadek ceny starszych modeli VAX-a.

W październiku zeszłego roku wprowadzono nowe modele VAX-a 4000 i VAX-a 6000, których szybkość jest niekiedy 3 razy wyższa od szybkości poprzednich modeli. Spowodowało to spadek ceny starszych modeli VAX-a.

Pod koniec 1990 r. VAX 6000 210 kosztował 95 tys dol. Pod koniec 1991 tylko 57 tys. dol. Pod koniec bieżącego roku ma kosztować już tylko 22 tys. dol. Jeśli jest to dla kogoś cena zbyt wysoka, powinien poczekać jeszcze pięc lat. Jak twierdzi Peter Flax z Digital Advisory Service of Computer Economics Inc., w roku 1997 VAX 6000-210 będzie kosztować półtora tysiąca dolarów. Z myślą o mniej wymagających lecz bardziej niecierpliwych i bogatszych informatykach Peter Flax dodaje, że VAX 4000-300 będzie kosztował 10.600 dol. w 1994 r.

Mark Specker, dyrektor programowy w Gartner Group - firmy konsultingowej ze Stamford, Calif., uważa, że szybki spadek cen na stare VAX-y oznacza, iż VAX-Y to doskonałe komputery, i że staję się coraz lepsze. Jeśli cena na stary model spada do połowy ceny nowego, to znaczy, że nowy jest dwa razy lepszy. Nowe maszyny muszą być tak dobre i muszą dawać tak duże oszczędności, że stare modele opłaca się sprzedać po stosunkowo niskiej cenie - twierdzi Specker. Rozumieją to dobrze klienci DIGITAL-a - producenta - VAX-ów. Klienci IBM i Hewlett-Packarda nie mają o takich sprawach pojęcia i mylnie interpretują szybki spadek cen starych VAX-ów.

Specker dodatkowo wyliczył, że VAX-y są najbardziej opłacalne dla przedsiębiorstw, które planują coroczne zwiększenie mocy obliczeniowej o co najmniej 20%.

Są to wszystko dobre rokowania dla Europy Wschodniej, którą DIGITAL interesuje się bardziej niż inne wielkie firmy komputerowe. Nazajutrz po ogłoszeniu Deklaracji Niezależnych Państw pochodzenia radzieckiego DIGITAL ogłosił, że zamierza energicznie wejść na rynki Rosji i Ukrainy. Założone zostaną sklepy, biura i ośrodki kształcenia DIGITAL-u. "Wall Street Journal" podaje, że prowadzone są rozmowy na temat dostarczenia do Moskwy sprzętu DIGITALA za wiele milionów dolarów w zamian za produkty w naturze.

W krajach Europy Wschodniej i byłej ZSRR znajduje się wiele przemyconych VAX-ów i PDP-11, a także wiele ich klonów. Pracuje też tu wielu informatyków, którzy dobrze znają software do VAX-ów. DIGITAL ma już swoje przedstawicielstwa na Węgrzech, w Czecho-Słowacji i w Polsce. Osiągnął też niebywale pomyślne rezultaty finansowe w Niemczech. W następstwie inwestycji podejmowanych w związku z unifikacją wpływy DIGITALA w Niemczech wzrosły o 23% i wyniosły 1.03 miliarda dolarów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200