VSAT zdobywa rynek

Szerokopasmowe usługi satelitarne konkurują już cenowo z usługami Frame Relay - nie tylko na Zachodzie. Sieci WAN oparte na łączach satelitarnych są powszechnie uważane za ostatnią deskę ratunku - rozwiązanie, po które sięga się w sytuacji, gdy nie ma innej możliwości zorganizowania łączności. Zwłaszcza na przestrzeni ostatniego roku sytuacja zaczęła się jednak gwałtownie zmieniać. Z punktu widzenia klientów rynek usług satelitarnej transmisji danych wygląda dziś znacznie bardziej atrakcyjnie niż jeszcze rok temu.

Jest tak po części dlatego, że operatorzy flot satelitów telekomunikacyjnych wystrzelili ostatnio na orbitę nowoczesne urządzenia. Duży zapas pasma na transponderach oraz odpowiednia wydajność pozwoliły im zaoferować atrakcyjne taryfy za ruch. Nowe urządzenia są zoptymalizowane pod kątem protokołu TCP/IP, obsługują IPsec, oferują silną kompresję i zawierają mechanizmy QoS.

SES Astra, Eutelsat i Intelsat mają w ręku gros rynku satelitarnej transmisji danych w Europie, choć np. Polska jest w zasięgu bardzo dobrej jakości sygnału satelitów Sirius należących do Nordic Satellite AB. Rolą operatorów flot jest dostarczanie "surowego" pasma, z którego korzystają operatorzy sieci VSAT - firmy mające naziemne stacje zarządzające (VSAT hub) oraz integratorzy - firmy trudniące się budowaniem sieci WAN wykorzystujących stacje i satelity różnych operatorów. Nawet na potrzeby firm działających wyłącznie na terenie Polski krajowi integratorzy przyjmują zwykle model mieszany - współpracują z jednym głównym dostawcą pasma, lecz jeśli zaistnieje potrzeba, nie wzbraniają się przed wykorzystywaniem łączy innych.

Zobacz również:

  • Wyjaśniamy czym jest SD-WAN i jakie są zalety tego rozwiązania
  • Dlaczego warto korzystać z VPN w 2024 roku?

Na rynku działa wiele małych firm, jak Petex Service z Bielska-Białej czy NSS Integrator. W ciągu ostatniego roku na rynku pojawili się nowi, m.in. Kempa Satellite czy FilmRec Satellite. W kraju działa także reseller usług firmy Satlynx (należącej do SES Astra) - firma iSAT z Zabrza....

Więcej w tygodniku Computerworld nr 23/2004 - data wydania 7 czerwca br.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200