VS Code zyska w tym roku nowe funkcje

Microsoft opublikował mapę drogową, pokazującą dalszy rozwój znanego narzędzia używanego przez deweloperów do tworzenia aplikacji - Visual Studio Code (VS Code). Jednym z celów nowych funkcji, które pojawią się w najbliższych miesiącach w tym narzędziu, jest przede wszystkim ułatwienie migracji do VS Code z innych środowisk Java IDE.

Grafika: Microsoft

Microsoft informuje, że obecnie ponad 1,5 miliona programistów Java korzysta z tego edytora kodu. Firma zamierza w tym roku zmodyfikować edytor, wprowadzając do niego nowe rozwiązania, takie jak programowanie natywne dla chmur, narzędzia przyspieszające tworzenie aplikacji oraz kolejne opcje, które zwiększa ogólną wydajność VS Code.

Microsoft zamierza wprowadzić do VC Code ulepszoną inteligencję, która potraf automatycznie uzupełniać kod usprawniając jego pracę, a także generować niektóre fragmenty kodu i skróty w oparciu o znane mu preferencje użytkownika. Planowane ulepszenia debugowania obejmą obsługę wirtualnych wątków oraz możliwość debugowania skompilowanych klas.

Zobacz również:

  • Czy stracisz pracę przez ChatGPT? OpenAI przeprowadza ankietę
  • Z usług GitHub korzysta już ponad 100 mln użytkowników
  • Kolejna awaria usług Outlook i Teams

Mapa drogowa na 2022 rok obejmuje również obsługę Javy 18, której premiera planowana jest na marzec tego roku. W przypadku programowania natywnego dla środowisk chmurowych, Microsoft pogłębi integrację VC Code zarówno z technologią Kubernetes (kontenery), jak i z chmurowymi usługami w chmurze, w tym z Azure Spring Cloud.

Inne cele wymienione na mapie drogowej, to poprawa niezawodności Java Language Server i skrócenie czasu importu projektów; ułatwienia w obszarze wyszukiwania funkcji i korzystania z nich; ulepszenie rozszerzeń Maven i Gradle oraz możliwość łatwiejszego tworzenia komponentów Spring dla środowiska Spring Boot.

Oprócz zaprezentowania mapy drogowej, Microsoft poinformował deweloperów o innych wprowadzonych już do tego narzędzia usprawnieniach. Firma osadziła w swoich rozszerzeniach Java komponenty JRE (Java Runtime Environment). Oznacza to, że deweloper nie musi już konfigurować JDK do uruchamiania rozszerzeń. Wystarczy, że skonfiguruje odpowiednio JDK dla swojego projektu. Firma Microsoft wprowadziła również widok, w którym programiści mogą zmieniać ustawienia formatowania kodu Java i wyświetlać podgląd efektów. Dostęp do tej funkcji można uzyskać otwierając okienko poleceń (Ctrl Shift-P) i uruchamiając polecenie “Java: Open Formatter Settings with Preview”.

Na koniec warto przypomnieć, że Microsoft udostępnił użytkownikom w ostatnim kwartale zeszłego roku kolejną wersję narzędzia Visual Studio, którą można uruchamiać bezpośrednio w przeglądarce, czyli bez konieczności instalowania na komputerze dodatkowej aplikacji. Pisaliśmy wtedy o tym tutaj.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200