VPro: wersja 2010

W miesiąc po premierze nowej serii procesorów Core, Intel zaprezentował również kolejną wersję platformy vPro, przeznaczoną przede wszystkim dla komputerów PC i notebooków wykorzystywanych w firmach i korporacjach.

Nowa platforma 2010 Intel Core vPro składa się z 2- i 4-rdzeniowych procesorów Core i5 lub Core i7, chipsetu Q57 Express oraz interfejsów sieciowych 82577LM (notebooki) lub 82578DM (komputery PC). Dodatkowo, Intel wprowadził też nowy zestaw interfejsów bezprzewodowych 802.11abgn i WiMAX - serii 6000.

Wśród najważniejszych nowości można wymienić wprowadzenie do tej platformy biznesowej technologii Turbo Boost i Hyper-Threading, zintegrowanych układów graficznych obsługujących grafikę HD, funkcji KVM Remote Control, technologii Anti-Theft 2.0, nowego zestawu instrukcji AES-NI do sprzętowej obsługi szyfrowania oraz ulepszonej wersji Intel VT (Virtualization Technology).

Wprowadzenie 32-nanometrowego procesu produkcyjnego umożliwiło też konsolidację elementów nowej platformy i zmniejszenie liczby podstawowych układów (procesor i układy wspomagające) z 3 do 2, a w efekcie obniżenie zużycia mocy nominalnie z 95 W do 85 W. Jednocześnie, według informacji podawanych przez Intel, znacznie wzrosła dostępna moc przetwarzania. Zależnie od modelu procesora o 80-200% dla typowych aplikacji biznesowych, a w przypadku szyfrowania nawet 4-krotnie.

Zintegrowany KVM

Zupełnie nową funkcją vPro 2010 jest KVM Remote Control, która umożliwia przejęcie pełnej kontroli nad komputerem przy wykorzystaniu graficznego interfejsu użytkownika (dotyczy to tylko wersji vPro z procesorami zawierającymi zintegrowany układ graficzny). Jest to odpowiednik rozwiązania stosowanego w serwerach, gdzie systemy KVM służą do lokalnego lub zdalnego zarządzania komputerami przy wykorzystaniu jednej konsoli administratora. Przełączniki KVM mogą być wykorzystywane również do sterowania komputerami PC, ale jest to ekonomicznie nieuzasadnione. Wprowadzenie zintegrowanego układu KVM zmienia tę kalkulację i umożliwia administratorom zarządzanie komputerami PC w podobnym zakresie jak serwerami. KVM Remote Control umożliwia dostęp do komputera nawet przed uruchomieniem systemu, a więc zdalne wykonanie aktualizacji lub naprawy BIOS bądź podstawowych plików systemowych niezbędnych do jego działania. Przejęcie kontroli przez administratora i uruchomienie sesji KVM wymaga uzyskania zgody użytkownika.

Bezpieczeństwo i zdalne zarządzanie

Najnowsza wersja vPro 2010 wykorzystuje ulepszoną technologię Anti-Theft 2.0 przeznaczoną przede wszystkim do zabezpieczania danych w komputerach przenośnych. Pozwala ona rozwiązaniom szyfrującym wyłączyć dostęp do kluczy kryptograficznych na poziomie sprzętu, a jednocześnie upraszcza reaktywację komputera. Intel wprowadził też ulepszony zestaw instrukcji AES NI (AES New Instructions), który nawet 4-krotnie zwiększa wydajność procesów szyfrowania.

Inne nowe funkcje związane z zarządzaniem to SOL (Serial Over LAN) - umożliwia zdalne przechwycenie ekranu tekstowego i klawiatury oraz IDE-R (Remote boot device redirection), która pozwala na uruchomienie komputera przy wykorzystaniu zdalnego obrazu systemu zawierającego odpowiednie narzędzia naprawcze.

Oprócz tego, platforma została wyposażona w funkcję Intel Remote Encryption Management, która umożliwia zdalne zarządzanie komputerami z zaszyfrowanymi dyskami dzięki mechanizmom bezpiecznego ich odblokowywania, co zapewnia dostęp do wszystkich funkcji vPro. Nową funkcją jest też PC Alarm Clock, który pozwala na wybudzenie komputera o ustalonej porze i uruchomienie zadań związanych z konserwacją lub bezpieczeństwem danych.

Mam to czy nie mam?

Nie każdy komputer posiada KVM Remote Control - w tym celu w komputerze musi pracować procesor vPro, środowisko AMT 6.0 oraz zintegrowany podsystem grafiki Intela. Technologię tę mogą mieć systemy, które oprócz zintegrowanej obsługi grafiki (mikroprocesor Intela), wykorzystują następujące procesory:

- w stacjach roboczych: i5-650, i5-660 oraz i5-670

- w laptopach: i7-620M, i7-640LM, i7-620LM, i7-640UM, i7- 620UM, i5-540M, i5-520M oraz i5-520UM.

Do czego może się przydać KVM Remote Control w praktyce?

Za pomocą tego narzędzia można wykonać zadania administracyjne, które dotąd wymagałyby bezpośredniego dostępu do komputera:

- Diagnozowanie problemu ze sterownikiem do urządzenia sieciowego

- Zdalne obserwowanie kroków, które powodują załamanie systemu operacyjnego, wliczając sam proces załamania i wszystkie komunikaty

- Przeglądanie i kontrola procesu uruchamiania systemu operacyjnego

- Dostęp do uwierzytelnienia przed startem systemu - możliwość resetowania hasła dostępu w przypadku zapomnienia przez użytkownika

- Zdalne zarządzanie odzyskiwaniem procesu odtwarzania systemu operacyjnego.

- W połączeniu z innymi narzędziami umożliwia odtwarzanie systemu z innego obrazu, dostępnego przez sieć.


TOP 200