VPLS - nowa usługa sieciowa

Kilku amerykańskich dostawców usług sieciowych chce poszerzyć w przyszłym roku swoją ofertę o nową opcję. Jest to szybka ethernetowa usługa nosząca nazwę Virtual Private LAN Services (VPLS). Warunek - standard musi zostać najpierw ratyfikowany, co ma nastąpić jeszcze pod koniec br.

Standard VPLS jest oparty na technologii Ethernet/Multi-protocol Label Switching. Pozwoli on dodawać do istniejących usług IP VPN nowe opcje, które korzystają z technologii realizowanych w drugiej warstwie OSI. Chodzi tu głównie o nowe opcje SLA (Service-Level Agreements (SLA) i QoS (Quality of Service), które będą świadczyć swe usługi wybranym aplikacjom sieciowym.

Prace nad standardem VPLS dobiegają końca (są prowadzone przez IETF). Usługi komunikacji sieciowej oparte na standardzie VPLS są bardzo atrakcyjne, oferując po niewielkich kosztach duże większe przepustowości. Przykład - użytkownik może w miejsce usługi opartej na technologii T-1/frame relay zamówić usługę opartą na Ethernecie 10 Gb/s, płacąc za nią dwa razy więcej. Użytkownik ma jednak wtedy do dyspozycji siedem razy większą przepustowość.

Zobacz również:

Stosując technologię VPLS, użytkownik nie musi sobie zaprzątać głowy takimi problemami (chodzi o styk z siecią operatora świadczącego usługę) jak ruting Layer 3. W przypadku sieci VPN opartych na technologii MPLS, użytkownik musi we własnym zakresie rozwiązać ten problem, stosując zaawansowane protokoły rutingu, takie jak Border Gateway Protocol.

W połączeniach opartych na technologii VPLS usługi są świadczone w taki sposób, jakby stanowiły integralną część lokalnej sieci Ethernet. Do podstawowa zaleta tego rozwiązania.

Kolejna zaleta technologii VPLS to fakt, że może ona obsługiwać dużo więcej połączeń niż technologia VLAN. W przypadku sieci VLAN może to być praktycznie kilka tysięcy połączeń. W przypadku technologii nie ma takich ograniczeń. Może ich być nawet kilka milionów.


TOP 200