VMware zaczyna wirtualizować chmury

VMware będzie szybko rozwijać architekturę, która umożliwi klientom sprawne korzystanie z różnych rodzajów chmury – zapowiedział w wystąpieniu otwierającym konferencję VMworld w Barcelonie Pat Gelsinger, prezes firmy. Pierwsze rozwiązanie tego rodzaju powstaje we współpracy z Amazonem.

Obie firmy zawarły porozumienie pięć dni przed europejską konferencją VMworld 2016, która 18 października rozpoczęła się w Barcelonie. Jego efektem będzie usługa, dzięki której na platformie Amazon Web Services będzie można korzystać z rozwiązań VMware do tej pory dostępnych w środowiskach on-premise, w szczególności zarządzać swoimi instancjami chmurowymi za pomocą vCenter.

VMware ułatwi migrację do chmury hybrydowej

Partnerstwo obu firm może przyspieszyć rozwój rynku chmurowego: najpopularniejszych na rynku narzędzi do wirtualizacji oferowanych przez VMware przędzie można używać w chmurze Amazona. Obecny na konferencji wiceprezes Amazona odpowiedzialny za sprzedaż AWS na całym świecie, Mike Clayville, tłumaczył: - VMware i AWS są liderami na swoich rynkach: chmury prywatnej i chmury publicznej. Razem jesteśmy w stanie zbudować szeroką platformę do chmury hybrydowej, dając klientom większe niż dotychczas możliwości rozwoju swojego biznesu.

Zobacz również:

Prezes VMware’a Pat Gelsinger podkreślał, że porozumienie z AWS to efekt realizacji wizji, którą określił jako any device, any app, any cloud (każde urządzenie, każda aplikacja, każda chmura). Odpowiadając na pytanie Computerwolda zapewnił, że nie oznacza to, iż VMware przechodzi od wirtualizacji do integracji różnych rozwiązań: - Nadszedł czas, kiedy zaczynamy wirtualizować chmury po to, aby dać klientom wolność wyboru najlepszych możliwości dostępnych w różnych chmurach.

VMware zaczyna wirtualizować chmury

Pat Gelsinger, prezes firmy VMware

Efektem współpracy z Amazonem ma być usługa VMware Cloud on AWS, która w gotowej do wykorzystania komercyjnej wersji ma być gotowa w połowie 2017 r. (obecnie istnieje wersja Technical Preview). Będzie ona obejmować zoptymalizowane do działania w chmurze wersje software’owych narzędzi VMware’a: vSphere, Virtual SAN i NSX. W wersji on-premise tworzą one razem zestaw, który umożliwia stworzenie centrum danych sterowanego programowo (Software Defined Data Center).

Wprowadzenie usługi na rynek spowoduje, że chmura Amazona zyska na atrakcyjności w oczach dotychczasowych użytkowników VMware’a, którzy chcieliby korzystać ze swoich aplikacji w modelu chmury hybrydowej. Dostaną do ręki narzędzia, które umożliwią im kontrolowanie zasobów w chmurze publicznej w dobrze znany im sposób – tak samo jak instancjami on-premise zarządzanymi w oparciu o rozwiązania WMware’a, przede wszystkim poprzez vCenter.

Bartłomiej Ślawski, szef polskiego oddziału VMware’a uważa, że nowe rozwiązania zostaną docenione także przez polskich użytkowników użytkowników rozwiązań firmy, którzy zyskają ułatwienia przy ewolucji od chmury prywatnej do hybrydowej. Zdaniem Stanisława Bochnaka, stratega rozwiązań biznesowych VMware, VMware Cloud on AWS pokazuje, że firma dysponuje coraz doskonalszymi rozwiązaniami wspierającymi jednolite zarządzanie różnymi chmurami. Polscy klienci będą z nich korzystać, kiedy zaczną pojawiać się takie potrzeby, a więc wraz z wysyceniem mocy obliczeniowych własnych centrów przetwarzania.

Więcej wsparcia dla kontenerów

Szczegóły dotyczące współpracy z AWS mogły nieco przyćmić inną ważną zapowiedź z konferencji VMworld. VMware wprowadza na rynek nowe wersje narządzi vSpfere, Virtual SAN i vRealize. Zapewnią one lepsze wsparcie dla kontenerów aplikacyjnych i ułatwią zarządzanie obciążeniami w instancjach typu IaaS dostarczanych przez Microsoft i AWS.

To ważna zapowiedź, która pokazuje, że VMware ma ciągle pomysł na rozwój narzędzi do wirtualizacji. W ostatnim czasie pojawiały się opinie, że konteneryzacja aplikacji może zmniejszyć zainteresowanie narzędziami do wirtualizacji, zaś sięganie przez firmy po rozwiązania z chmury publicznej może zagrozić dostawcom rozwiązań z zakresu chmury prywatnej.

VMware wyciągnął z tych głosów właściwe wnioski, pokazując że nie zamierza walczyć z nowymi trendami, ale wykorzystać je w narzędziach, które zdobyły już uznanie rynku. vSphere 6.5, podstawowa platforma firmy do zarządzania wirtualizacją) zapewni natywne wsparcie dla technologii kontenerowej, wprowadzone w ubiegłym roku jako beta. Natywne wsparcie kontenerów pojawi się także w Virtual SAN 6.5 (rozwiązanie do pamięci masowych definiowanych programowo). Z kolei pakiet vRealize 7.2 umożliwi w trybie natywnym uruchamianie maszyn wirtualnych i zarządzanie nimi w środowiskach Microsoft Azure i Amazon Web Services.


TOP 200