VMware wspiera 64 bitowe systemy

VMware poinformował pod koniec czerwca, że jego oprogramowanie linii GSX Server i Workstation obsługuje już komputery platform AMD64 i Intel Extended Memory 64 Technology (Intel EM64T).

VMware podaje, jest to tzw. eksperymentalne wsparcie dla tych platform. Jest ono dostępne dla wersji beta 64 bitowego systemu Windows Server 2003 oraz dla systemów Red Hat Enterprise Linux 3 i SuSE Linux Enterprise Server 8.

Wsparcie eksperymentalne oznacza, że VMware będzie pracować z użytkownikami oddziałami doradztwa technicznego, celem rozwiązywania problemów związanych z 64 bitowymi rozszerzeniami. Firma przewiduje, że produkty przejdą do grupy rozwiązań wspieranych w normalnym trybie w ciągu 18 miesięcy.

Zobacz również:

  • Spekulacje potwierdziły się. Broadcom przejmuje VMware

Użytkownikom, którzy stosują produkty firmy VNware i mają na nie stosowne licencje, oprogramowanie VMware GSX Server 3.1 (wspierające 64 bitowe rozszerzenia), jest udostępniane bezpłatnie. Dotyczy to też takich produktów, jak Workstation 4.5.2 i VMware Workstation 4.x.

VMware (przejęty niedawno przez EMC), jest pierwszym dostawcą oprogramowania, który udostępnia systemy wirtualizowania przeznaczone dla 64 bitowych środowisk Intela i AMD.

Oprogramowanie VMware GSX Server konsoliduje serwery pracujące pod systemami Linux, NetWare i Windows i może być uruchamiane na komputerach wyposażonych w procesory intelowskie lub w procesory Opteron (AMD). Na serwerach tych użytkownik może instalować kilka systemów operacyjnych. Systemy te pracują niezależnie od siebie i można im przydzielać różne sprzętowe zasoby komputera.

Oprogramowanie VMware Workstation 4 pozwala uruchamiać jednocześnie na jednym pececie kilka systemów operacyjnych. Tak jak GSX Server, tak i ten produkt wspiera klientów następujących platform: Windows, Linux i NetWare.

Cena oprogramowania GSX Server dla serwera dwuprocesorowego - od 2500 USD. Najtańsza wersja oprogramowania Workstation 4 kosztuje 189 USD. Oba produkty są już dostępne.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200