VMware wirtualizuje serwery z dwurdzeniowymi układami CPU

VMware wprowadzi jeszcze w tym roku do swojej oferty oprogramowanie do wirtualizowania serwerów opartych na dwurdzeniowych układach CPU. Firma zapowiada, że cena produktu nie będzie zależeć od liczby obsługiwanych rdzeni, ale od ilości fizycznych układów CPU.

Oprogramowanie nosi nazwę VMware GSX Server 3.2. Firma zapowiada, że w następnej kolejności wsparcie dla dwurdzeniowych układów CPU zostanie dołączone do oprogramowania VMware ESX Server i do pakietu VirtualCenter (zarządzanie serwerami). VMware ma już w swojej ofercie oprogramowanie wspierające dwurdzeniowe układy CPU. Jest to produkt noszący nazwę VMware Workstation, które obsługuje pecety.

Mówiąc o dwurdzeniowych układach CPU należy przypomnieć, że IBM produkuje takie procesory (architektura RISC) od 2001 r., a Sun i HP wprowadziły je do swoich ofert na początku 2004 r. Dwurdzeniowy Opteron (AMD) pojawił się na rynku w kwietniu br. Intel zamierza udostępnić dwurdzeniowy układ Itanium pod koniec br., a jakiś czas później dwurdzeniowy Xeon. Dwurdzeniowe układy Pentium są dostępne od kilku miesięcy.

Zobacz również:

  • Spekulacje potwierdziły się. Broadcom przejmuje VMware
  • Jak zabezpieczać systemy OT

Decydując się na taką strategię (opłata licencyjna zależna od liczby fizycznych układów CPU), VMware dołącza do takich firm jak IBM i Microsoft, które podjęły już podobne decyzje w odniesieniu do systemów obliczeniowych opartych na dwurdzeniowych układach x86.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200