VMware: wirtualizacja telefonów komórkowych

Spółka planuje wirtualizację telefonów komórkowych za pośrednictwem nowej platformy wirtualizacji mobilnej VMware Mobile Virtualization Platform (MVP).

Platforma MVP, opracowana z wykorzystaniem technologii uzyskanej od firmy Trango Virtual Processors, ma umożliwić dostawcom telefonów komórkowych skrócenie czasu opracowywania i wprowadzania na rynek nowych modeli z zaawansowanymi usługami. Z kolei użytkownicy będą mogli korzystać z wielu profili w tym samym telefonie (np. do użytku prywatnego i służbowego).

Wirtualizacja mobilna stanowi warstwę wbudowywanego w telefony komórkowe oprogramowania, które oddziela aplikacje i dane od sprzętu. Zostanie ona zoptymalizowana pod kątem niskiego zużyciu energii i o ograniczonej wielkości pamięci operacyjnej.

Zobacz również:

  • Wirtualizacja aplikacji
  • VMware Tanzu – nowoczesna platforma mikroserwisowa.

Wirtualizując sprzęt, MVP VMware umożliwi producentom telefonów komórkowych opracowywanie oprogramowania i zestawu aplikacji niezależne od sprzętu, co pozwoli na wdrażanie tego samego oprogramowania w wielu różnych modelach telefonów bez względu na różnice sprzętowe. Obecnie dostawcy telefonów komórkowych poświęcają dużo czasu i wysiłku na wprowadzanie na rynek modeli z wieloma zestawami układów, systemami operacyjnymi i sterownikami urządzeń w obrębie jednej serii. Platforma wirtualizacji umożliwi też izolowanie usług poufnych od otwartych systemów operacyjnych i uruchomienie ich na osobnych, odpornych na włamania maszynach wirtualnych.

MVP VMware ma też umożliwić działom IT wdrożenie firmowych kont, które mogą działać jednocześnie z prywatnymi na tych samych urządzeniach fizycznych. Profil użytkownika zapisany zostanie w postaci zestawu plików, tak więc wszystkie aplikacje i dane zapisane w telefonie mogą być zarządzane jako zbiór plików. Taki zbiór plików (profili) można łatwo przenosić na nowe urządzenia, co znacznie ułatwia wymianę telefonów na nowe.

Według prognoz Gartnera, do roku 2012 roku ponad 50 proc. nowych, inteligentnych telefonów dostępnych na rynku będzie wyposażonych w narzędzia do wirtualizacji.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200