VMware nie zaoferuje Windowsa z chmury - winny Microsoft?

Dwutorowe podejście VMware do problemów chmury: infrastruktury (vCloud Suite) i pracy użytkownika końcowego w chmurze (platforma dla pracowników mobilnych Horizon Suite) to duży krok w rozwoju chmur obliczeniowych. Nie zmieścił się tu jednak produkt VDI - VMware View.

Pakiet vCloud Suite wzbogacony o VMware View dałby operatorom publicznych i prywatnych chmur możliwość dostarczania instancji Windows z chmury (DaaS - Desktop as a Service). W tym celu View musiałby zostać dość istotnie przekonstruowany, ponieważ obecnie jest zintegrowany z VMware vCenter (do automatycznego provisioningu puli desktopów) i nie jest kompatybilny z vCloud Director. Jednak na razie VMware wydaje się nie mieć ochoty na podjęcie tego wyzwania.

Brak działań w tym kierunku nie wynika jednak z tego, że VMware nie widzi korzyści w sprzedawaniu vCloud Director dla rozwiązań DaaS. Problemem są zasady licencyjne Microsoftu, które w praktyce to uniemożliwiają.

Zobacz również:

Polecamy Wirtualizacja serwerów i problem nieśmiertelności

Zadania dla Windows VDI w chmurach

Dzisiaj to przede wszystkim IaaS jest używany do hostowania aplikacji wymagających bardzo dużej elastyczności i wyjątkowo dobrego połączenia z internetem. Zazwyczaj nie spotyka się przedsiębiorstw "wypychających" całą infrastrukturę IT w chmurę. Wynika to częściowo z postrzegania chmury jako miejsca wciąż nie do końca zaufanego i bezpiecznego.

Jednak powodem jest także to, że wiele aplikacji musi być "bliżej" użytkowników. Są to m.in. serwery pocztowe, serwery plików czy aplikacje angażujące "grubego klienta", nieefektywnego z uwagi na pasmo. Przemieszczenie tego rodzaju obciążenia w chmurę może obniżyć koszty ich pracy i zabezpieczeń, ale oznacza to także, że każda stacja robocza użytkownika musi (intensywnie) korzystać z internetu aby mieć do nich dostęp.

Dla organizacji, które chcą w pełni wykorzystać cloud computing, jest to powód, dla którego przenoszenie rzeczywistych kontaktów z desktopem do chmury ma wiele sensu. Dzięki temu desktopy użytkowników umieszczone są w bezpośrednim sąsiedztwie zasobów serwerowych, od których zależą, a jednocześnie uzyskuje się szeroki zakres korzyści z mobilności - zwłaszcza jeżeli jest to powiązane z BYOD i business continuity.

Polecamy Wirtualizacja i cloud computing przyszłości

Instancje Windows dostępne na dowolnym komputerze, tablecie czy nawet smartfonie to realna korzyść nie tylko dla użytkowników mobilnych, kiedy biuro jest online, np. podczas katastrofy naturalnej. Zdolność połączenia się z desktopem z dowolnego miejsca i dowolnego rodzaju urządzenia zapewnia niezwykłą elastyczność zarówno dla użytkowników jak i działów IT.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200