VMware nie zaoferuje Windowsa z chmury - winny Microsoft?

Chociaż takie zdalne desktopy można zapewnić korzystając z Microsoft Remote Desktop, zapewnienie szerokich możliwości użytkownikowi, konkurujących z w pełni tradycyjnym desktopem - takich jak możliwość instalowania własnego programowania - zazwyczaj wymaga dedykowanych rozwiązań. Większość z tych wyzwań można przezwyciężyć używając produktów VDI takich jak Citrix XenDesktop czy VMware View.

Na przeszkodzie licencje Microsoftu

Microsoft wielokrotnie blokował możliwość dostarczania VDI ustalając warunki licencji, które powodowały, iż jest ono istotnie droższe w implementacji niż infrastruktura desktopów tradycyjnych. W przeszłości można było obserwować (w dużym stopniu nieudane) próby Microsoftu zachęcenia biznesu do uaktualnienia XP do Vista. Przy zwirtualizowanych wdrożeniach XP firma mogła utracić strumień zysków zapewniany przez podmianę desktopów fizycznych. Dzisiaj opór Microsoftu ma prawdopodobnie źródło w tym, że pragnie on promować swoje własne usługi w chmurach, takie jak Office 365, a także w tym, iż koncern nie ma swojej własnej oferty DaaS i nie widzi interesu, aby umożliwiać innym oferowanie tego, czego sam nie oferuje.

Zobacz również:

  • Cyfrowa transformacja z AI - co nowego na Google Cloud Next 24

Niezależnie od motywacji, zasady licencji desktopowych systemów operacyjnych Microsoftu poważnie utrudniają wprowadzanie DaaS. Dostawcy IaaS nie mają możliwości zawarcia porozumienia licencyjnego dla desktopowych systemów operacyjnych, które pozwoliłoby im wynajmować dostęp do licencji Microsoftu dla goszczonych klientów (tak jak np. usługa CloudOn dostarcza środowisko Microsoft Office do iPad).


TOP 200