VMware nie boi się konkurencji

Rynek rozwiązań do wirtualizacji za-sobów IT nabiera wyraźnego tempa. Po tegorocznym przejęciu XenSource przez Citrixa widać zwarcie w szeregach VMware - firmy, dla której Citrix stał się obecnie poważnym konkurentem.

Rynek rozwiązań do wirtualizacji za-sobów IT nabiera wyraźnego tempa. Po tegorocznym przejęciu XenSource przez Citrixa widać zwarcie w szeregach VMware - firmy, dla której Citrix stał się obecnie poważnym konkurentem.

Jednym z najbardziej wyrazistych działań VMware jest ostatnio uruchamianie lokalnych oddziałów w krajach, gdzie do tej pory firma ta była reprezentowana tylko przez dystrybutorów. W tym roku w Polsce, gdzie biuro oficjalnie zacznie pracować od 1 grudnia br. "Do końca przyszłego roku chcemy zatrudnić 6-8 osób, planujemy także usprawnić komunikację z klientami i prasą" - powiedział Maciej Ostrowski, szef nowego oddziału, podczas VMware Forum 2007 zorganizowanego w Polsce przez dystrybutora VMware, firmę DNS. Polskie biuro VMware na razie będzie "przyklejone" do siedziby EMC, która jest właścicielem VMware, ale w strukturach korporacji będzie miało pełną niezależność.

Jednym z pierwszych zadań polskiego biura będzie promocja najnowszej wersji systemu ESX Server 3i.

Nowy serwer ESX

ESX Server 3i to platforma serwerowa, która pozwala na równoczesne uruchomienie wielu systemów operacyjnych i aplikacji na jednym komputerze i w tym samym czasie. Do nowej wersji VMware wprowadził rewolucyjną innowację. Do tej pory ESX Server był instalowany jako podstawowe oprogramowanie na serwerze, pozwalając na instalację kolejnych systemów operacyjnych. Natomiast nowa wersja jest zainstalowana na układzie flash o pojemności 32 MB. Zdaniem VMware dzięki temu znacznie zostało zwiększone bezpieczeństwo serwera, szybciej i łatwiej będzie też odbywało się zarządzanie uruchamianymi maszynami wirtualnymi. Integrację platformy ESX Server 3i ze swoimi serwerami zapowiedziało większość producentów, m.in. Dell, HP, IBM, NEC, Fujitsu i Fujitsu-Siemens. Wśród nich pierwszym będzie najprawdopodobniej Dell, którego serwery z nowym pakietem ESX miały się pojawić już pod koniec listopada.

Nie taki Citrix straszny?

VMware nie boi się konkurencji

Rynek systemów wirtualizacyjnych (w mln USD)

Przedstawiciele VMware Próbują bagatelizować obecną pozycję rynkową firmy Citrix jako konkurenta w dziedzinie wirtualizacji serwerów i desktopów. "Wraz z firmą XenSource Citrix kupił hypervisor - technologię, która ma niewiele lat, bardzo mały udział rynkowy i niewielu poważnych klientów na świecie" - mówi Marek Świerad, szef VMware na region Europy Wschodniej. "Oczywiście trudno obecnie ocenić jak oferta Citrixa będzie ewoluowała w tym zakresie. Nasza technologia wirtualizacji jest stabilna i nie będzie zmieniać się znacznie. Bardziej będziemy skupiać się na rozwiązaniach zapewnienia ciągłości biznesowej, odzyskiwania systemów po awarii czy konsolidacji centrów danych. Na pewno nie planujemy też wejścia na rynek wirtualizacji aplikacji, gdzie Citrix ma solidną pozycję".

VMware odkrywa też karty odnośnie do przyszłych rozwiązań. Rozbudowane będzie oferowane już przez pewien czas rozwiązanie VMotion, które umożliwia przenoszenie działających maszyn wirtualnych (bez konieczności wyłączania ich) z jednego serwera na drugi. Pozwala to na przeprowadzenie prac technicznych na serwerze bez konieczności wstrzymywania pracy poszczególnych usług, działających jako wirtualne maszyny na tym serwerze. Warunkiem przeprowadzenia tej operacji jest konieczność przechowywania danej maszyny wirtualnej na zewnętrznym, dołączonym do obu serwerów, systemie pamięci masowych. W najbliższym czasie zostanie zaprezentowane rozwiązanie oferujące podobną funkcjonalność właśnie dla pamięci masowych, dzięki któremu przenoszenie działającej wirtualnej maszyny będzie możliwe także pomiędzy macierzami dyskowymi.

VMware chce także przygotować specjalne pakiety dla małych i średnich firm, na razie bez konkretnego profilu, ale w przyszłości być może także dedykowane konkretnym sektorom przemysłu. Kontynuowany i rozwijany będzie pomysł dystrybucji gotowych wirtualnych maszyn z preinstalowanym oprogramowaniem (Virtual Appliances). Na przygotowanej stroniehttp://www.vmware.com/appliances producent oferuje dziesiątki gotowych maszyn wirtualnych z systemami operacyjnymi, bazami danych, oprogramowaniem sieciowym, serwerami internetowymi, systemami bezpieczeństwa itp.

Wirtualizacja oczami analityków

Zdaniem Jarka Smulskiego, analityka w polskim oddziale IDC, poszczególnym etapom rozwoju wirtualizacji można przypisać kolejne numery. Przechodząc przez wersje 0.25 w 2001 r. i 0.5 w roku 2003 osiągnęliśmy pierwszą dojrzałą wersję 1.0 dwa lata temu. Wówczas można było zaobserwować przesunięcie wydatków z procesów rozwoju oprogramowania i testowania środowisk w kierunku ich wdrażania w systemach produkcyjnych firmowej infrastruktury IT. Rozpoczęły się też procesy praktycznej konsolidacji aplikacji w celu zwiększenia wykorzystania zasobów oraz ograniczenia zużycia energii i wydatków na chłodzenie.

Według IDC obecnie wchodzimy w fazę wirtualizacji 2.0, gdzie przede wszystkim możliwe są planowane przestoje wirtualnego środowiska (m.in. z wykorzystaniem wspomnianego systemu VMotion) w celu wykonania prac technicznych. W najbliższych latach, według IDC, nastąpi też większe zróżnicowanie powodów ze względu na które wdrażane będą systemy wirtualizacyjne. Mogą to być planowane migracje lub chęć podwyższenia poziomu dostępności usług biznesowych i rozwiązań mission critical.

Wirtualizacja - korzyści dla biznesu

Redukcja kosztów - redukcja kosztów bieżących, początkowych, zużycia prądu, redukcja (lub przekwalifikowanie) personelu IT.

Poprawa procesów ciągłości biznesu - poprawa zarządzania cyklem życia oprogramowania i procesami backup/disaster recovery.

Lepsze wsparcie oprogramowania - redukcja kosztów licencjonowania oprogramowania, poprawa wsparcia dla starszych aplikacji.

Szybsza reakcja na potrzeby biznesu - poprawa wykorzystania serwerów, wprowadzenie bardziej aktywnego wsparcia, adaptacja do zmiennego zapotrzebowania na moc obliczeniową, poprawa dostępności.

Konsolidacja IT - redukcja liczby serwerów, redukcja rozproszenia serwerów, ułatwienie zarządzania IT, konsolidacja aplikacji.

Redukcja zużycia energii elektrycznej - poprawiając ogólne wykorzystanie systemów IT, wirtualizacja może przyczynić się do poprawy ekologicznego wizerunku firmy.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200