VMware i Oracle - wojna na benchmarki

W świecie wirtualizacji rozgorzała ponownie wojna na benchmarki, po tym gdy VMware odrzucił twierdzenie firmy Oracle, iż opracowany przez nią nadzorca (hypervisor) Oracle VM pracuje trzy razy szybciej niż podobny produkt VMware.

Oracle zaprezentował swój produkt (oparty na technologii Xen) 12-go listopada. Nadzorca nosi nazwę Oracle VM i Oracle od razu pochwalił się, iż pracuje on trzy razy szybciej niż dostępne na rynku tego typu produkty, oferowane przez innych dostawców oprogramowania.

Steve Wilson, który pracuje w firmie Sun, tak skomentował w swoim blogu to stwierdzenie (komentarz pojawił się na witrynie VMware): "Rzecz sprowadza się do gry słów i ich znaczenia. Oracle napisał bowiem, że jego oprogramowanie wykorzystuje dużo efektywniej zasoby, zmniejszając przeciętnie trzy razy wkład pracy na dodatkowe operacje typu "overhead", związane z obsługą całego procesu wirtualizowania systemów. A to wcale nie oznacza, że oprogramowanie pracuje 3 razy szybciej".

Zobacz również:

  • Samorządy na ścieżce cyfryzacji – nowy podcast
  • Ransomware nęka sektor finansowy, a cyberataki stają się coraz bardziej złożone
  • Wirtualizacja aplikacji

Dalej Steve Wilson pisze: "można tu domniemać, że ktoś opracował benchmark pokazujący np., że oprogramowanie Oracle pracuje z szybkością odpowiadającą 99% maks. założonej wydajności, podczas gdy w przypadku oprogramowania VMware jest to 97%. Czyli, że w przypadku Oracle operacje typu "overhead" zajmują 1%, a w przypadku VMware jest to 3%. Czyli, Oracle VM zmniejsza trzy razy wkład pracy na operacje "overhead", co nie oznacza że pracuje trzy razy szybciej".

Na koniec Wilson konkluduje: "konieczne jest opracowanie benchmarków, które będą obiektywnie mierzyć wydajność aplikacji wirtulizujących zasoby. Jednak rzeczywistą wartość takich rozwiązań może ocenić sam użytkownik, odpowiadając sobie na takie np. pytania. Jak szybko mogę uruchomić w takim środowisku nową aplikację? Ilu administratorów musi pracować w centrum danych, aby wirtualizacja pracowała efektywnie? Ile energii można zaoszczędzić po wdrożeniu w centrum danych rozwiązań wirtualizujących zasoby?"

A na razie musimy się chyba pogodzić z tym, że dopóki nie powstaną ogólnie akceptowane testy mierzące wydajność aplikacji VM, wojna na benchmarki będzie dalej trwać.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200