VMware ESX 3i ułatwi wirtualizowanie serwerów

VMware informuje, że okrojona wersja jego nadzorcy (hypervisor) będzie dołączana do serwerów oferowanych przez firmy HP, Dell, IBM, Fujitsu i Siemens. Będzie to oprogramowanie o nazwie VMware ESX 3i (program o wielkości 32 MB) znajdujące się w dołączanej do serwera pamięci USB.

HP będzie dołączać program VMware ESX 3i do 10 modeli produkowanych przez siebie serwerów HP ProLiant. Będą to zarówno serwery wolno stojące, stelażowe, jak i kasetowe. Pierwszy serwer ProLiant wspierający to rozwiązanie pojawi się w ofercie firmy 31 marca br. i będzie kosztować kilkaset USD więcej niż standardowy serwer. Użytkownicy systemów HP będą mogli zarządzać wirtualnymi serwerami przy pomocy oprogramowania HP Systems Insight Manager.

Fujitsu zapowiada, że za kilka dni w jego ofercie pojawią się pierwsze serwery ESX 3i, którym towarzyszyć będzie oprogramowanie VMware ESX 3i. Dell ma podobne plany w odniesieniu do serwerów PowerEdge. Pierwsze takie serwery pojawią się na rynku w kwietniu br.

Zobacz również:

  • Wirtualizacja aplikacji
  • Spekulacje potwierdziły się. Broadcom przejmuje VMware

Dostawcy komputerów PC sprzedają już od jakiegoś czasu systemy z zainstalowanym oprogramowaniem VMware Infrastructure 3. Jest to droższy, ale jednocześnie bardziej rozbudowany produkt niż VMware ESX 3i, wspierający np. takie funkcjonalności, jak odzyskiwanie systemu po awarii czy VMotion, która pozwala przenosić wirtualne maszyny z jednego fizycznego komputera na inny.

Oprogramowanie VMware ESX 3i nie wspiera takich opcji, jednak jest za to proste w użyciu i może zachęcić użytkowników do zainteresowania się technologią wirtualizowania i konsolidowania serwerów, którzy chcą wykonać pierwszy krok w tym kierunku.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200