VMS zamiast SMSa

Krakowska firma Mobiltek opracowała aplikację Voice Messaging System (VMS) obsługującą przesyłanie komunikatów głosowych w sieciach GSM. Rozwiązaniem, które zdobyło wyróżnienie w tegorocznym konkursie SIMagine są już zainteresowani polscy operatorzy.

VMS powstał z myślą o tych, którzy np. ze względu na mniejszą biegłość w posługiwaniu się klawiaturą wolą nagrywać swoje wiadomości. Znajdzie on zastosowanie także tam, gdzie mniej jest rozpowszechniony alfabet łaciński. Dzięki aplikacji umieszczonej na karcie SIM i za pomocą menu użytkownik może nagrać wiadomość, która zostanie przekazana odbiorcy jako nagranie dźwiękowe. "Czasem milej jest usłyszeć czyjś głos w słuchawce, niż zobaczyć suchy tekst na ekranie" - mówi Paweł Janik, członek zespołu projektowego.

Ze względu na to, że rozwiązanie wykorzystuje STK, może współpracować z niemal wszystkimi stosowanymi obecnie modelami telefonów. Odbiorcami VMS mogą być nawet ci abonenci, którzy nie wykupili takiej usługi albo korzystają z innej sieci.

Zobacz również:

  • Cisco opracowało chmurową platformę do monitorowania biznesowych aplikacji i usług

Wiadomościami zarządza serwer IVR, który pozwala na odbieranie komunikatów, przeszukiwanie skrzynki, nagrywanie, odpowiadanie oraz usuwanie komunikatów, a także ich przesyłanie dalej itp. Możliwe jest wykorzystanie "szablonów" oraz tworzenie usług z dzwonkami lub życzeniami itp.

Mobiltek był jedyną polską spółką, która wystartowała w SIMagine 2004 i dotarła do finału. Pierwsze miejsce w konkursie otrzymali Chińczycy z Beihang University, którzy przygotowali aplikację typu PIM My card przechowującą dane na karcie SIM. Tuż za Mobiltekiem uplasowała się włoska firma WLAB z aplikacją Key Tone służącą do uwierzytelniania abonentów przez Bluetooth lub podczerwień, lub unikalną kombinację tonów.

Więcej w tygodniku Computerworld nr 13/2004

http://www.computerworld.pl/artykuly/39908.html

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200