VIA współpracuje z Intelem?

VIA Technologies prowadzi pertraktacje z Intelem na temat produkcji chipsetu obsługującego procesor Pentium 4 i pamięci DDR.

VIA Technologies prowadzi pertraktacje z Intelem na temat produkcji chipsetu obsługującego procesor Pentium 4 i pamięci DDR.

Przedstawiciele firmy twierdzą także, że jeśli nie otrzymają od Intela licencji i tak mają prawo produkować te urządzenia gdyż nabyli prawa do technologii związanych z procesorem P4 w momencie przejęcia producenta kart graficznych S3. S3 posiadało umowę dotyczącą transferu technologii zIntelem.

Intel uważa iż jest to błędna interpretacja gdyż jedynymi firmami, które uzyskały oficjalną licencję na produkcję chipsetów są w chwili obecnej SiS i Acer Labs a ich układ PX266 trafi na rynek jeszcze w tym roku.

Via Technologies chce dystrybuować swoje chipsety razem z pamięciami DDR produkowanymi przez firmę Nanya. W chwili obecnej w ofercie tej firmy znajdują się układy 128MB PC 2100 DDR DIMM w cenie 79 USD (320 zł) za sztukę. Może to mieć istotny wpływ na plany Intela, który wciąż jest zaangażowany w promocję układów typu Rambus.

Intel planuje wprowadzenie na rynek wersję chipsetu Brookdale obsługującą pamięci DDR w pierwszym kwartale 2002 roku. Pierwsza wersja układu będzie obsługiwała pamięci PC-133 SDRAM. Jej pojawienie się ma na celu przesunięcie procesora Pentium 4 do segmentu tańszych komputerów co w efekcie powinno poprawić sprzedaż najnowszego produktu Intela.

Intel Polska

www.intel.pl

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200