VIA szybsza od konkurencji

VIA Technologies, jako pierwsza, wprowadza procesory wytwarzane w technologii 0,13 µm.

VIA Technologies, jako pierwsza, wprowadza procesory wytwarzane w technologii 0,13 µm.

VIA C3 800 MHz, znane pod roboczą nazwą Ezra, to pierwsze procesory wytwarzane w technologii 0,13 µm, wprowadzone do masowej produkcji. Ich premiera odbyła się na targach Computex w Tajpej na początku czerwca br. Ponadto VIA zaprezentowała prototypy chipsetów dla Pentium 4, obsługujące pamięci DDR SDRAM (mają one pojawić się na rynku w najbliższym czasie).

Jeszcze w grudniu ub.r. przedstawiciele VIA Technologies zapowiadali, że firma ta, jako pierwsza, uruchomi masową produkcję układów wykorzystujących technologię 0,13 ľm, i udało się im dotrzymać tej obietnicy. Podczas targów Computex prototypowe komputery przenośne z procesorem Pentium III 1,16 GHz (Tualatin - również technologia 0,13 µm) zaprezentował Intel, ale układy te mają się pojawić na rynku dopiero w III kwartale br. AMD, największy konkurent Intela i VIA, planuje wprowadzenie procesorów nowej generacji dopiero w I połowie 2002 r. - będzie to układ Thoroughbred dla serwerów i stacji roboczych.

C3 bez wentylatora

C3 są następcami serii procesorów Cyrix III. Przed kilkoma miesiącami VIA zrezygnowała z nazwy Cyrix, wprowadzając określenie C3. Układy te wciąż nie stanowią konkurencji dla procesorów: Duron AMD lub Celeron Intela, instalowanych w komputerach PC, ponieważ znacznie ustępują im pod względem wydajności. Ale niska cena i mały pobór mocy powodują, że procesory C3 mogą znaleźć masowe zastosowania w przystawkach internetowych i innych urządzeniach komputerowych powszechnego użytku - jest to też główny segment rynku, do którego VIA kieruje ofertę. Warto podkreślić, że układy C3 są obecnie jedynymi tej klasy procesorami pracującymi z częstotliwością zbliżoną do 1 GHz, które nie wymagają wymuszonego chłodzenia.

VIA nie określiła jeszcze katalogowej ceny nowych procesorów. Obecnie jest ona negocjowana. Wprowadzone ostatnio C3 750 MHz wytwarzane w technologii 0,15 µm, wyposażone w 128 KB pamięci podręcznej L1, 64 MB - L2, złącze Socket 370 i obsługujące zestawy instrukcji Intel MMX i AMD 3Dnow kosztują tylko 49 USD.

Wiadomo że VIA Technologies opracowuje kolejne modele układów C3, które mają pracować z częstotliwością co najmniej 1 GHz. Data ich premiery nie została jeszcze ujawniona.

Pentium 4 ze SDRAM?

Prawdopodobnie nie Intel, lecz VIA będzie pierwszą firmą, która wprowadzi na rynek chipsety współpracujące z procesorami Pentium 4 i obsługujące pamięci DDR SDRAM. Na targach Computex firma zaprezentowała tego typu układy - P4X266. Intel planuje wprowadzenie chipsetu takiego typu - i845 - najwcześniej we wrześniu br.

VIA nie uzyskała jeszcze od Intela licencji na technologię szyny danych 400 MHz wykorzystywaną przez Pentium 4 i układy obsługujące ten , ale - jak twierdzą przedstawiciele firmy - nie spowoduje to opóźnienia premiery chipsetu. Kilka lat temu Intel wytoczył proces przeciwko VIA dotyczący podobnej technologii - szyny P6. Zakończył się on w ub.r. ugodą między firmami.

Podobna sytuacja może wystąpić w przypadku technologii związanych z Pentium 4 - Intel musi bowiem rozwiązać problem sprzeczności interesów. Z jednej strony, firma ta promuje nową generację procesorów, a dostępność chipsetów, takich jak P4X266, pomoże we wzroście popytu na Pentium 4, ale z drugiej, VIA jest największym konkurentem, który odbiera Intelowi udziały w masowym rynku układów wspomagających.


TOP 200