VIA na fali

Chipsety dla intelowskich systemów dwuprocesorowych, wsparcie pamięci DDR266 i procesory graficzne to najważniejsze nowości w ofercie VIA.

Chipsety dla intelowskich systemów dwuprocesorowych, wsparcie pamięci DDR266 i procesory graficzne to najważniejsze nowości w ofercie VIA.

Sprawdzają się prognozy Intela, że nie AMD, a VIA Technologies będzie najgroźniejszym konkurentem firmy. VIA odnosi imponujące sukcesy finansowe. W I kwartale 2000 r. wartość sprzedanych przez VIA produktów była o prawie 220% wyższa niż rok wcześniej. W marcu br. obroty tajwańskiej firmy były aż o 350% większe niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Firma konsekwentnie wprowadza na rynek wiele nowych produktów - zaawansowane chipsety, procesory przejęte od Cyrixa, a ponadto rozszerza ofertę o procesory graficzne S3.

Bez Rambusa

Ostatnio VIA zaprezentowała Apollo Pro 133A - pierwszy chipset tej firmy, przeznaczony dla serwerów i stacji roboczych, który obsługuje systemy z dwoma procesorami Pentium II lub Pentium III. Apollo Pro 133A jest zgodny ze standardem PC133 (133 MHz szyna systemowa), obsługuje do 4 GB pamięci ECC i zawiera interfejs graficzny AGP 4x.

VIA ogłosiła, że już w II połowie roku wszystkie nowe chipsety tej firmy będą obsługiwać pamięci DDR266 SDRAM - nowy, dopiero powstający standard układów o maksymalnej szybkości transmisji danych 2,1 GB/s, a więc większej niż w przypadku RDRAM - Rambus (1,6 GB/s). Specyfikacja modułów nowego typu pamięci tzw. PC2100 jest obecnie opracowywana, ale pierwsze prototypowe układy już pojawiły się na rynku - oferują je Samsung i Infineon. VIA zapowiada wprowadzenie serii chipsetów zgodnych z PC2100, która będzie zawierać zestawy obsługujące wszystkie typy procesorów, a więc zarówno Intel Pentium, jak i AMD Athlon oraz VIA Cyrix III. Jest to poważna konkurencja dla wspieranej przez Intela technologii Rambus, która wciąż bardzo wolno zdobywa popularność. PC2100 będzie prawdopodobnie specyfikacją względnie łatwą i tanią w implementacji, ponieważ jest ewolucyjnym rozwinięciem technologii SDRAM. VIA Technologies nie ma zamiaru wprowadzania w najbliższym czasie chipsetów obsługujących pamięci Rambus - oznacza to, że Intel pozostanie monopolistą w tym zakresie.

Dziedzictwo S3

Nowym produktem VIA będą wkrótce procesory graficzne. Firma zawarła umowę z S3 dotyczącą utworzenia joint venture, która zajmie się rozwijaniem technologii i wytwarzaniem układów graficznych. Nowa firma przejmie zajmujący się tym zespół S3 wraz umowami dotyczącymi licencji i patentów.

VIA Technologies zachowa większościowy udział w joint venture i zapowiada nie tylko produkcję układów graficznych, lecz także ich implementację we własnych zintegrowanych chipsetach. Mogą one okazać się poważną konkurencją dla najnowszych zestawów intelowskich, przede wszystkim dla i810.


TOP 200