VIA bez pamięci QBM

VIA opracowała nowy chipset PT880, przeznaczony do obsługi procesorów Pentium 4. Współpracuje on dwukanałowo z pamięciami DDR400, jednak, wbrew wcześniejszym zapowiedziom, w specyfikacji układu nie ma słowa o wsparciu dla modułów pamięci QBM.

VIA bez pamięci QBM
Nowością jest z pewnością dwukanałowy kontroler pamięci RAM nazwany przez VIA DualStream64. Zdaniem producenta ma on zapewniać doskonałą wydajność podczas pracy w trybie dwukanałowym i pamięciami DDR400. Szybkość pracy ma także zwiększać szyna komunikacji pomiędzy mostkami chipsetu – Ultra V-Link (przepustowość 1066 GB/s). Chipset obsługuje procesory P4 z szyna systemową 800 MHz. Mostek południowy to dobrze znany VT8237.

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom chipset nie obsługuje pamięci QBM. Widocznie VIA uznała, że ten rodzaj RAM-u nie ma wystarczających szans na zdobycie popularności rynkowej. Przy całkowitej dominacji modułów DDR trudno się z podejściem Tajwańczyków nie zgodzić.

Już teraz układ spotkał się z dobrym przyjęciem rynku, na co wskazuje liczba produktów w niego wyposażanych, które zapowiadają producenci płyt głównych. Już wkrótce płyty z PT880 zaprezentują takie firmy jak: Abit, AOpen, Acorp, Asus, Azza, Biostar, Chaintech, DFI, ECS, Epox, Gigabyte, Jetway, MSI oraz Soltek. Jak widać lista jest rzeczywiście imponująca.

Gigabyte pokaże model należący do serii Ultra, będzie to płyta o symbolu GA-8VT880 Ultra. Urządzenie MSI będzie nosiło nazwę PT880 NEO-FISR, a Abita VT7.

Ciekawie zapowiada się także zintegrowany kontroler V-RAID realizujący tę funkcje w takich trybach jak: RAID 0, 1; 0+1 oraz JBOD. Całości dopełnia zintegrowany układ dźwiękowy VIA Vinyl oraz zintegrowany, gigabitowy kontroler sieci LAN.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200