VIA EPIA z Nehemiaszem

VIA wprowadziła na rynek ciekawą płytę główną M10000 wyposażoną w zintegrowany procesor Nehemiah 1 GHz. Jak zwykle w produktach serii EPIA, VIA zintegrowała z miniaturową płytą zdecydowaną większość komponentów niezbędnych do pracy komputera.

Nowy model wyposażono we wbudowany rdzeń graficzny UniChrome obsadzony w mostku północnym CLE266. Za dźwięk odpowiada układ VIA Vinyl Six-TRAC. Jeśli chodzi o obsługę urządzeń z interfejsem zewnętrznym to znajdziemy tu kontroler FireWire, 4 porty USB 2.0 oraz kontroler napędów IDE ATA-133. Dodatkowo na płycie znajduje się zintegrowana karta sieciowa 10/100 Mbps, wyjścia S-Video i kompozyt. Dźwięk można przesłać cyfrowo złączem koncentrycznym, a dodatkową kartę rozszerzeń zamontować w porcie PCI. Pamięci obsadzić można w 1 banku DDR266 (maksymalnie 1 GB).

W porównaniu do poprzednich modeli płyt serii M, największą zmianą jest nowy procesor Nehemiah. Zmiany w jego architekturze sprawiły, że jest wydajniejszy od poprzedniej generacji C3 o ok. 25 %. Dodano także obsługę instrukcji SSE oraz mechanizm szyfrowania danych (PadLock). VIA C3 1 GHz jest pierwszym procesorem x86 na rynku, który wyposażono w sprzętowy generator liczb losowych (RNG).

Cena płyty to ok. 180 USD.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200