VCDHD - ukraiński następca DVD?

Na Ukrainie rozpoczęto produkcję płyt VCDHD, czyli nowego typu nośników optycznych. Twórcy nowego formatu zapewniają, że łączy on w sobie zalety standardów CD oraz DVD. Jego podstawowymi atutami mają być: duża pojemność (porównywalna z jednowarstwowymi płytami DVD), niskie koszty produkcji, wysoka odporność na uszkodzenia mechaniczne oraz wsteczna zgodność z większością odtwarzaczy DVD.

Jak informuje serwishttp://Gazeta.pl, autorem technologii VCDHD (Versatile Compact Disc High Density) jest Rosjanin, jednak firma, która zajmie się produkcją nośników, jest ukraińska. Jak tłumaczą jej przedstawiciele, na nowych płytach można zapisać do 4,7 GB danych - czyli tyle samo, ile na jednowarstwowych płytach DVD. Krążki VCDHD są jednak od nich znacznie cieńsze (grubość płyty VCDHD to 0,6 mm, zaś DVD - 1,2 mm). Przedstawiciele firmy mówią też, że w przyszłości do zapisu danych na nowych nośnikach będzie można wykorzystywać niebieski laser - wtedy ich pojemność zwiększy się do 15 GB.

VCDHD - ukraiński następca DVD?
Nowe nośniki są - wedle zapewnień producenta - wyjątkowo odporne na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne (m.in. na zadrapania). Jest to możliwe dzięki specjalnej powłoce zabezpieczającej. Z informacji opublikowanych na stroniehttp://www.vcdhd.com można się też dowiedzieć, że płyty są w pełni kompatybilne ze standardowymi odtwarzaczami DVD - bez problemu można je odtwarzać (na stronie czytamy, że potwierdzają to testy przeprowadzone w laboratoriach firmy Philips).

Przedstawiciele firmy tłumaczą, że nowe krążki są znacznie tańsze od płyt DVD - jest to możliwe m.in. dzięki specjalnemu procesowi produkcyjnemu, w którym wyprodukowanie jednego krążka trwa ok. 2 sekund (czas potrzebny na wytworzenie płyty DVD to ok. 6 sekund). Co ważne, nowe płyty można produkować na zwykłych liniach produkcyjnych płyt DVD (pod warunkiem przeprowadzenia niezbyt kosztownej - jak zapewniają autorzy formatu VCDHD - modernizacji).

Nowe płyty trafiły już na ukraiński rynek - wydano na nich film sensacyjny "Prorwemos". Za płytę z filmem zapłacić trzeba równowartość 15 zł. Przedstawiciele producenta mówią, iż krążki VCDHD są przeznaczone głównie na rynek rosyjski i ukraiński - głównym powodem takiej decyzji jest fakt, iż większości tamtejszych wydawców filmowych nie stać na uiszczenie opłat licencyjnych niezbędnych do wydania filmu na płycie DVD.

Więcej informacji: VCDHD.com

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200