V konferencja Miasta w Internecie w Zakopanem

Gdy po raz pierwszy na konferencji Miasta w Internecie samorządowcy spotkali się w 1997 r. w Tarnowie, tylko nieliczne gminy miały strony WWW w postaci nieruchomej tablicy reklamowej, a nie dynamicznego serwisu samorządowego dla mieszkańców i internetowych gości. O publikowaniu prawa lokalnego na WWW nie było mowy. Nikt też nie spodziewał się, że zlot nawiedzonych internautów i ostrożnych samorządowych notabli przerodzi się w najważniejszą instytucję lobbującą za jawnością życia publicznego i prawem do informacji, z której opinią liczą się politycy wszystkich opcji.

Nowa administracja

Tymczasem Unia Europejska uznała, że kraje Piętnastki muszą przestawić się na tory Nowej Gospodarki. Wszyscy obywatele Unii powinni korzystać z Internetu, który potraktowano jako złoty środek wzrostu gospodarczego. Budowa społeczeństwa informacyjnego stała się jednym z elementów negocjacji członkowskich. Rząd został zobligowany do przygotowania programu e-Polska, nad którym będzie się toczyła debata w czasie tegorocznej konferencji Miasta w Internecie. Udział w niej wezmą także przedstawiciele Komisji Europejskiej. Patronat nad konferencją objęła Dyrekcja Generalna Społeczeństwo Informacyjne.

Nie można jednak mówić o społeczeństwie informacyjnym, jeśli nie zmieni się styl pracy urzędników. Technologie teleinformatyczne likwidują pojęcie pracy "od...do". Dobry urząd działa w Internecie 24 godz., 7 dni w tygodniu, aby maksymalnie ułatwić komunikację między władzą a obywatelem. Jak to wygląda w praktyce, przedstawią na konferencji przedstawiciele najlepiej zinformatyzowanych miast.

Prawo do informacji

Po czterech latach diametralną metamorfozę przeszły serwisy samorządowe. Promocja gminy - owszem, ale za dobry serwis WWW można uznać tylko taki, w którym ujawniono samorządowy budżet i inne przepisy lokalne. Takie serwisy mają np. Szczecin, Łódź, Ostrów Wielkopolski i Gdańsk. Internet stał się idealnym medium do realizacji konstytucyjnego prawa do informacji. Właśnie na konferencji Miasta w Internecie po raz pierwszy podniesiono kwestię konieczności przygotowania ustawy o prawie do informacji. W ubiegłym roku do laski marszałkowskiej trafiły dwa poselskie projekty ustaw o dostępie do informacji publicznej (projekt grupy posłów AWS) i jawności procedur decyzyjnych, grupach interesów i publicznym dostępie do informacji (projekt Unii Wolności - pisaliśmy o tym w CW 32/2000). Posłowie z obu ugrupowań są przekonani, że Internet już na tyle jest popularny, że tylko w ten sposób można zagwarantować powszechność i łatwość dostępu do informacji publicznej. To jeden z głównych tematów konferencji w Zakopanem w ramach sesji o elektronicznej demokracji, w której weźmie udział prezydent Aleksander Kwaśniewski.

--------------------------------------------------------------------------------

V Konferencja Miasta w Internecie odbędzie się 20-22 czerwca br. w Zakopanem. Patronat nad konferencją objął Computerworld.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200