Użytkownicy smartfonów nie są świadomi złośliwego oprogramowania

Właściciele smartfonów nie mają pojęcia o czyhających na nich zagrożeniach. Dowodzą tego badania przeprowadzone przez firmę Kaspersky.

Badania zrobione przez Kaspersky Lab pokazały, że użytkownicy smartfonów nie są świadomi zagrożeń wynikających z działalności złośliwego oprogramowania. Firma przeprowadziła badanie, w którym udział wzięło 1600 użytkowników z Wielkiej Brytanii, Włoch, Hiszpanii oraz Francji. Tylko 27 proc. respondentów odpowiedziała, że jest "bardzo zaniepokojona" zagrożeniami jakie niesie za sobą malware. Reszta ankietowanych twierdziła, że jest jej to obojętne albo, że nie są świadomi niebezpieczeństw.

Wyniki te mogą zaskakiwać, jeśli dodać do tego fakt, że 1/3 respondentów przechowuje w swoich smartfonach numery PIN, nazwy użytkownika oraz hasła. Taki sam odsetek badanych używa swoich telefonów do bankowości elektronicznej.

Zobacz również:

  • 10 błędów, które mogą zablokować innowacje IT
  • Złośliwe oprogramowanie Qbot - czy jest groźne i jak się chronić?
  • Android będzie oferować funkcję pozwalającą prowadzić rozmowy bez użycia głosu

Tylko połowa ankietowanych wiedziała o istnieniu antywirusów przygotowanych specjalnie pod smartfony a tylko niespełna 10 proc. stwierdziło, że ich używają.

Niestety firma Kaspersky nie pokusiła się o podzielenie ankietowanych według platform z jakich korzystają. Nie wiemy więc o ile i czy w ogóle, użytkownicy produktów Apple'a czują się bezpieczniej od użytkowników telefonów pracujących na platformie Android.

Tymczasem jak pokazują ostatnie wydarzenia, zagrożeni mogą się czuć między innymi użytkownicy Androida. Wyniki badań mogą wskazywać jednak na to, że nawet oni nie są świadomi obecności malware'u.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200