Użytkownicy serwerów e3000 naciskają na HP

HP przestał produkować serwery linii e3000 w 2003 r. Od tego czasu użytkownicy tych systemów naciskają na HP, aby wspierał możliwie długo tę platformę i zdecydował się wreszcie udostępnić kod źródłowy systemu operacyjnego MPE (Multi-Programming Executive).

Na wrześniowym Technology Forum 2006 (Houston) OpenMPE Inc. (organizacja wspierająca system operacyjny MPE, który zarządza serwerami e3000) ujawniła swoje plany, które powinny w pewnym stopniu uspokoić użytkowników systemów e3000 (których jest obecnie na całym świecie ok. 2 tys.).

Wiele zależy od tego czy HP zdecyduje się udostępnić kod źródłowy oprogramowania MPE. Jeśli tak się stanie (a HP obiecuje, że podejmie wreszcie taki krok), to OpenMPE będzie na bieżąco aktualizować system operacyjny MPE i dostarczać np. użytkownikom sterowniki obsługujące nowe urządzenia. Jeśli jednak HP nie spełni obietnicy, OpenMPE nie będzie mogła właściwie dużo zdziałać.

Zobacz również:

HP poinformował w grudniu 2005 r., że platforma e3000 będzie wspierana dłużej niż to pierwotnie zakładano, czyli do końca 2008 r. (wcześniej miał to być 2006 r.). Od tego czasu HP nie może się jednak zdecydować, kiedy i komu udostępni źródłową wersję systemu operacyjnego MPE.


TOP 200