Użytkownicy odstawiają Windows XP?

Udział systemu operacyjnego w rynku zauważalnie spada. Czy pomogły w tym apele Microsoftu?

Oficjalne wsparcie techniczne dla Windows XP kończy się w kwietniu przyszłego roku. Od tego momentu Microsoft nie będzie już publikował aktualizacji poprawiających bezpieczeństwo tego systemu. Firma prosi użytkowników o zainstalowanie nowszej wersji Windows, a eksperci ostrzegają przed zmasowanymi atakami hakerów mających wykorzystywać luki, których nikt nie będzie łatał.

Okazuje się, że apele Microsoftu i ekspertów ds. bezpieczeństwa przynoszą skutek. Liczba osób korzystających z Windows XP zauważalnie maleje. Firma Net Applications opublikowała informacje, z których dowiadujemy się, że system ten jest obecnie zainstalowany na 33,7% komputerów osobistych. Od początku do końca sierpnia tego roku, wartość ta spadła o 3,5 punktu procentowego co jest rekordowym, jednomiesięcznym spadkiem.

Zobacz również:

Firma zmierzyła nie tylko popularność systemu na komputerach osobistych. Net Applications zbadało również jaką popularnością cieszy się XP wśród całej rodziny systemów Windows. Tu również odnotowano spadek. Od lipca do końca sierpnia ilość użytkowników Windows XP spadła z 40,6% do 36,9%.

Net Applications ujawniło przy okazji, że w tym samym okresie, udział Windows 7 w rynku pecetów z zainstalowanymi systemami operacyjnymi Microsoftu wzrosła do 50%. Co drugi „Windows PC” działa więc pod kontrolą Windows 7. Niezbyt dobrze radzi sobie natomiast Windows 8. Jego udział w tej części rynku to zaledwie 8,4%.

Trzeba jednak zaznaczyć, że Net Applications prowadzi swoje badania w oparciu o aktywność sieciową. Ci użytkownicy Windows XP, którzy nie korzystają z Internetu, nie są więc brani pod uwagę. Inna firma badawcza – StatCounter – nie potwierdza wyników swojego konkurenta. O tym, czy rzeczywiście mamy do czynienia z wyraźną tendencją spadkową, dowiemy się więc za kilka miesięcy.


TOP 200