Użytkownicy! Powiększajcie się!

Na początku było zmniejszanie (downsizing). Obecnie coraz więcej użytkowników chce przenosić aplikacje i bazy danych opracowane dla komputerów PC na większe platformy. Zagadnienie to, zwane powiększaniem (ang. upsizing), nabiera coraz większego znaczenia w przemyśle informatycznym.

Na początku było zmniejszanie (downsizing). Obecnie coraz więcej użytkowników chce przenosić aplikacje i bazy danych opracowane dla komputerów PC na większe platformy. Zagadnienie to, zwane powiększaniem (ang. upsizing), nabiera coraz większego znaczenia w przemyśle informatycznym.

Narzędzia ułatwiają przenoszenie aplikacji do innych środowisk

Podobnie jak zmniejszanie, powiększanie jest metodą przenoszenia aplikacji na inną platformę, najczęściej związaną z architekturą klient/serwer. Potrzeba taka pojawia się, gdy użytkownicy uznają własne aplikacje na PC za odpowiednie do stosowania w całej swej organizacji.

Dotychczas sprawa nie wydawała się zbyt prosta. Większość użytkowników usiłowała wykonać przeniesienie na własną rękę. Obecnie producenci oferują narzędzia, które zadanie to znacznie ułatwiają.

Wersja Microsoftu

Microsoft Corp. oferuje pakiet Access Upsizing Tools, służący do przenoszenia bazy utworzonej przy pomocy Microsoft Access na Microsoft SQL Server. W sład pakietu wchodzą moduły Upsizing Wizard oraz Browser. Wizard umożliwia przeniesienie części lub całej opartej na Access aplikacji (tablic i indeksów) na SQL Server, gdzie może ona być udostępniona innym użytkownikom. Browser realizuje doraźne zapytania do SQL Server, tworzy i modyfikuje tablice oraz uruchamia procedury. Warunkiem koniecznym do wykonania tych zadań jest posiadanie jednorodnego środowiska bazowego pochodzącego od Microsoft.

Oferta Borlanda

Borland International Inc., po sprzedaniu Quattro Pro Novellowi uważa się za przodującego producenta baz danych i narzędzi, wchodzi również na rynek "powiększania". Oferuje program Client/Server Express, narzędzie służące do przenoszenia baz Paradox i dBase na bazę SQL Interbase. Rynek w tym przypadku jest również ograniczony, gdyż ilość instalacji Interbase nie jest zbyt wielka. Ma to ulec zmianie wobec wprowadzenia pakietu Borland Database Engine (BDE). Wykorzystywany już w kilku produktach Borlanda pakiet BDE jest sprzedawany jako narzędzie do budowy aplikacji pod Windows przez programistów korzystających z C++ i Pascala. Otrzymują oni dzięki niemu dostęp do wielu źródeł danych poprzez wspólny interfejs aplikacyjny. Przy użyciu tego narzędzia programiści mogą przenosić aplikacje Paradox i dBase na dowolną platformę SQL lub IBM DB2. Przypomnijmy, że dla użytkowników baz Access możliwość przejść jest ograniczona jedynie do SQL Server.

Wprawdzie możliwości wyboru platform, do których można przenosić bazy są większe niż dla baz Microsoftu, to jednak proces ten wymaga bardziej wyrafinowanych narzędzi. Mimo to wielu użytkowników uważa, iż warto zapłacić więcej za narzędzia dające większe możliwości. Dla programistów stosujących C, C++ lub Pascala jest istotne, aby ich programy miały dostęp do wszystkich głównych baz danych. Elastyczność jest więc postrzegana jako największa zaleta BDE. Przy pomocy zapytań SQL można dostać się do baz Paradox, Sybase lub innych.

Wprawdzie "powiększanie" wymaga znacznie mniejszego wysiłku niż "zmniejszanie", mimo to nie jest zbyt tanie. Przy uwzględnieniu kosztów robocizny, nowych narzędzi, serwerów, sieci i wymiany sprzętu całkowite wydatki mogą wynosić 50-500 tys. USD. Oczywiście skala kosztów jest związana z wielkością projektu.

Zwycięstwo użytkowników

Analitycy zwracają uwagę na to, że obie strategie (Microsoftu i Borlanda) są zorientowane na użytkowników korzystających z platform pochodzących od jednego producenta.

Nie są jeszcze dostępne wiarygodne dane liczbowe obrazujące wielkość rynku "powiększania", jednak niektórzy specjaliści oceniają, że ok. 35% spośród ponad 12-milionowej rzeszy użytkowników baz na PC będzie w ciągu najbliższych kilku lat przechodzić na platformy klient/serwer. Inne dane wskazują, że przenoszenie obejmie 500 tys. użytkowników rocznie oraz że 500 tys. zdecyduje się na całkowite przepisanie swych aplikacji i baz z PC na bazy SQL.

Microsoft Access Upsizing Tools kosztuje 99 USD zaś Borland Database Engine 2.0 dla Windows - 395 USD, natomiast

użytkownicy Paradoxa muszą zapłacić 149,95 USD.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200