Uzdrawiamy Amerykę

SoftSystem dostarcza rozwiązania amerykańskim placówkom służby zdrowia. Polscy klienci nie są jeszcze zainteresowani jego ofertą.

SoftSystem dostarcza rozwiązania amerykańskim placówkom służby zdrowia. Polscy klienci nie są jeszcze zainteresowani jego ofertą.

SoftSystem z Rzeszowa od roku 1990 działa na rynku polskim jako spółka joint venture z udziałem kapitału amerykańskiego. Wszystkie produkty firmy kierowane są jednak na rynek amerykański. Dwóch współzałożycieli spółki - korzystając ze zdobytego w USA doświadczenia - postanowiło zaopatrywać w oprogramowanie amerykańskie szpitale. Sukcesywnie na rynku pojawiły się kolejne aplikacje, z których najbardziej znaną jest oprogramowanie wspierające pracę laboratoriów medycznych. Jednym z pierwszych był natomiast program o nazwie SoftBank do zarządzania bankiem krwi. Nazwa ta jest zarejestrowana w USA jako zastrzeżony znak handlowy.

Marketingiem i serwisem na terenie Ameryki Północnej zajmuje się amerykańska firma Soft Computer Consultants (SCC), z której wywodzą się dwaj założyciele SoftSystemu. Na liście referencyjnej SoftSystemu jest ok. 200 placówek z USA i Kanady. Obecnie SCC wspomaga SoftSystem w tworzeniu oprogramowania, biorąc udział w analizowaniu potrzeb szpitali.

Kierunek Europa

Zdaniem Waldemara Waligóry, dyrektora generalnego firmy, choć większość rozwiązań organizacyjnych w amerykańskiej służbie zdrowia jest podobna do istniejących w Polsce, to w przypadku systemu do obsługi apteki barierą jego wdrożenia jest stosowanie u nas mniej szczegółowej ewidencji farmaceutyków. "Nasze szpitale nie są przygotowane do ewidencjonowania pojedynczych tabletek" - wyjaśnia Waldemar Waligóra.

SoftSystem zamierza rozpocząć działalność w krajach europejskich. Jako pierwsze brane są pod uwagę Austria i Niemcy. Prowadzone są rozmowy z potencjalnymi partnerami. Kierownictwo firmy SoftSystem zakłada tworzenie autonomicznych oddziałów. Rolą polskiego SoftSystemu będzie udzielanie wsparcia technicznego na rynku europejskim. "Serwisem dla amerykańskich klientów zajmuje się obecnie SCC, choć czasami pomagamy naszemu partnerowi w szybszym rozwiązaniu problemu klienta, wykorzystując różnicę czasu" - mówi Waldemar Waligóra.

Pójść na całość

SoftSystem jest firmą wyłącznie produkcyjną, w której na 116 zatrudnionych, aż 104 to programiści. W planach na najbliższą przyszłość jest zastosowanie w nowych rozwiązaniach architektury klient/ serwer. Podstawową platformą systemową dla firmy jest Unix.

SoftSystem pracuje także nad własną wersją kompleksowego systemu informatycznego dla szpitala typu HIS (Hospital Information System). Jednym z opracowywanych modułów jest General Order Management, który nie ma w Polsce odpowiednika. W rzeszowskiej firmie trwają także prace nad rozwiązaniami billingowymi.


TOP 200