Uwaga - te dwie aplikacje Windows mogą sprawiać kłopoty

Microsoft uspokaja użytkowników komputerów pracujących pod kontrolą systemów operacyjnych Windows 10 wersje 1903, 1909 i 2004, że pracuje cały czas nad usunięciem błędu uniemożliwiającego otwieranie aplikacji Windows Sandbox i Windows Defender Application Guard (WDAG).

Windows 10

A są to bardzo ważne aplikacje gdyż czuwające nad bezpieczeństwem komputera. System generuje w momencie ich otwierania błąd i wyświetla komunikat „ERROR_VSMB_SAVED_STATE_FILE_NOT_FOUND (0xC0370400)” lub „E_PATHNOTFOUND (0x80070003)”.

Usługa Windows Sandbox została wprowadzona do oprogramowania Windows 10 (edycje Pro i Enterprise) wraz z udostępnieniem użytkownikom wersji 1903 tych systemów. Pozwala ona użytkownikom uruchamiać maszyny wirtualnej zawierające podstawową wersję systemu Windows 10, po to aby można było na nich instalować nowe aplikacje, które nie były jeszcze testowane i nie ma pewności co do tego iż pracują poprawnie i nie dają błędów.

Zobacz również:

Jeśli chodzi o usługę Windows Defender Application Guard (WDAG) – która w systemach Windows 10 Pro i Enterprise pojawiła się również stosunkowo niedawno – to jest ona używana przez administratorów do tworzenia list zawierających zaufane witryny internetowe oraz takie same lokalne zasoby IT.

Usługa ta wchodzi do akcji wtedy, gdy użytkownik wpisuje adres UERL, co do którego nie ma pewności iż jest bezpieczny. Uruchamia ona w ramach kontenera Hyper-V przeglądarkę Microsoft Edge, tak iż jest ona wtedy odseparowana od systemu operacyjnego. Microsoft udostępnił rozszerzenia WDAG obsługujące przeglądarki Chrome i Firefox stosunkowo niedawno, bo w zeszłym roku.

Użytkownicy systemu Windows 10 powinni się uzbroić w cierpliwość, ponieważ łaty likwidujące oba błędy mają się pojawią się w kolejnym pakiecie aktualizującym system Windows 10. Tak przynajmniej obiecuje Microsoft.


TOP 200