Uwaga – ta poprawka zeszłotygodniowego pakietu Patch Tuesday zawiesza komputery

Microsoft usunął ze swoich serwerów Windows Update jedną z udostępnionych w zeszłym tygodniu aktualizacji zabezpieczeń tego systemu po tym gdy okazało się, że powoduje ona poważne problemy i modyfikowane komputery zawieszają się.

Firma potwierdziła oficjalnie, że pracuje we razem z partnerami nad ulepszoną wersją aktualizacji i udostępni ja natychmiast jak będzie gotowa. Chodzi o aktualizację oznaczoną numerem KB4524244, która została udostępniona użytkownikom we wtorek 11-go lutego jako część standardowego pakietu modyfikującego komputery Windows 10, który pojawia się zawsze w tym czasie (jest to tzw. Patch Tuesday).

Modyfikacja KB4524244 miała usunąć lukę w zabezpieczeniach, która została wykryta w instalowanych przez producentów komputerów programach UEFI; Unified Extensible Firmware Interface. Microsoft potwierdza, że jego informatycy potwierdzili co najmniej dwa poważne problemy występujące po zainstalowaniu tej modyfikacji. Inne problemy są może mniej uciążliwe, ale również przysparzają użytkownikom komputerów Windows 10 sporo kłopotów.

Zobacz również:

  • Przeglądarka Edge wspiera dodatkowy mechanizm bezpieczeństwa
  • Apple celowo zaniedbuje starsze wersje macOS. Brak poprawek dla luk zero-day

Najpoważniejszym problem objawia się tym, że wbudowane w system Windows 10 polecenie "Reset this PC" (znane również jako Push Button Reset) nie pracuje poprawnie.

Aby uniknąć kłopotów, należy tę poprawkę jak najszybciej odinstalować. Można to zrobić tak:

1. Klikamy przycisk Start i wpisujemy polecenie Windows Update

2. Przechodzimy do sekcji Aktualizacja i zabezpieczenia, a następnie wybieramy Windows Update

Wybieramy polecenie "Wyświetl historię aktualizacji"

3. Wybieramy funkcję "Odinstaluj aktualizacje"

4. Odnajdujemy aktualizację KB4524244, zaznaczamy ją i wybieramy polecenie Odinstaluj.

5. Po odinstalowaniu aktualizacji uruchamiamy komputer ponownie.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200