Uwaga na wadliwe procesory Atom C2000

Intel dodał do dokumentacji technicznej opisującej procesor Atom C2000 uzupełnienie informujące użytkowników, że układ – którego premiera miała miejsce w 2013 roku - zawiera błąd powodujący, iż oparte na nim systemy komputerowe mogą pracować niestabilnie. Objawia się to tym, że system wstrzymuje pracę względnie komputer nie może wykonać operacji „boot”.

Energooszczędny procesor Atom C2000 został zaprojektowany z myślą o instalowaniu w serwerach oraz mikroserwerach. Niektóre firmy (np. Cisco) instalowały go również w urządzeniach sieciowych.

Intel informuje (czytaj tutaj), że problem tkwi w zegarze taktującym procesor, który zaczyna w pewnym momencie generować niewłaściwe impulsy, co skutkuje tym, że komputer nie może wykonywać poprawnie niektórych operacji i zawiesza się.

Zobacz również:

  • Ta technologia może zmienić obraz rynku serwerów
  • Nowa linia serwerów IBM Power

Administratorzy systemów IT powinny zwrócić szczególną uwagę na sprzęt sieciowy bazujący na procesorze Atom C2000. Wiąże się to z tym, że czas życia serwerów jest dużo krótszy niż czas życia urządzeń sieciowych, które potrafią być eksploatowane dziesięć i więcej lat. Serwery są zazwyczaj wymienione na nowsze – chociaż nie jest to regułą - już po kilku latach.

Intel zmienił jakiś czas temu strategię i nie produkuje już serwerowych procesorów Atom, oferując producentom serwerów takie układy, jak Xeon-D czy Xeon-E3. Układy Atom mogą natomiast z powodzeniem obsługiwać drony, roboty czy urządzenia instalowane w sieciach IoT.


TOP 200