Uwaga na kieszenie!

Casio i Siemens zaprezentowały na targach CeBIT prototyp Pocket PC, będącego połączeniem palmtopa, telefonu komórkowego i odtwarzacza muzyki w formacie MP3.

Casio i Siemens zaprezentowały na targach CeBIT prototyp Pocket PC, będącego połączeniem palmtopa, telefonu komórkowego i odtwarzacza muzyki w formacie MP3.

Przed tygodniem pisaliśmy o nowych komputerach naręcznych Palm, w tym o pierwszym modelu z kolorowym wyświetlaczem TFT. Wkrótce potem na targach CeBIT 2000 Microsoft wraz z "zaprzyjaźnionymi" producentami komputerów przenośnych podjął kolejną próbę walki z firmą Palm Computing, wydzieloną z 3Com. W Hanowerze rozpoczęto promocję Pocket PC, nowej platformy Microsoftu dla komputerów przenoś-nych.

Kto ma rację

"Jeśli mamy rację, odniesiemy sukces. Jeśli nie, to albo wycofamy się z tego rynku, albo opracujemy zupełnie nowy produkt" - mówił podczas przedpremierowej prezentacji Pocket PC Brian Shafer, dyrektor marketingu Microsoft Mobile Device Division.

Zdaniem specjalistów, nowa wersja Windows CE została istotnie ulepszona. Jest łatwiejsza w obsłudze i zawie- ra przeglądarkę internetową, która umożliwia przesyłanie danych przy uży- ciu protokołu SSL. Przeglądarka będzie obsługiwała HTML i XML. Użytkownik będzie miał możliwość wyboru, czy chce przeglądać strony WWW w formacie uproszczonym czy pobierać je w całości.

Dodatkowym elementem wyróżniającym Pocket PC jest zastosowanie technologii ClearType, opracowanej przez Microsoft, pozwalającej na znaczne zwiększenie rozdzielczoś-ci wyświetlanego tekstu i Windows Media Audio do odtwarzania plików muzycznych w formacie MP3.

Microsoft stawia na masowy rynek, podczas gdy Palm Computing podporządkowuje swoje produkty wymaganiom użytkowników korporacyjnych. Komputery Palm są przede wszystkim łatwe w obsłudze, nie mają rozszerzeń multimedialnych. Dopiero najnowszy, kolorowy Palm IIIc jest pierwszym modelem dla użytkowników indywidualnych.

Pierwsze Casio i Siemens

Microsoft nie przedstawił dokładnych planów wprowadzenia Pocket PC na rynek ani też przewidywanych cen. Wiadomo tylko, że odmienione komputery z systemem Microsoftu mają się pojawić w sprzedaży w I połowie tego roku. W Hanowerze prototypy przedstawiły Casio i Siemens. Następne będą firmy: Hewlett-Packard, Compaq Computer i Symbol Technologies, które przedstawią modele bez klawiatury, podobnie jak Palm.

Prototyp prezentowany przez Casio i Siemensa umożliwia korzystanie z poczty elektronicznej i Internetu. Może być też wykorzystywany jako telefon komórkowy GSM (do komputera dołączono odpowiedni zestaw słuchawkowy). Łączność z Internetem zapewnia zwykły modem lub bezpośrednie podłączenie do sieci LAN.

Być może lepsza funkcjonalność pozwoli na zwiększenie udziału Pocket PC w rynku palmtopów. IDC przewiduje, że z obecnych ok. 10% wzrośnie on do 40% w roku 2003.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200