Uwaga! Oklaski! Jest Nehemiah od VIA!

Już byliśmy prawie pewni, że po latach zapowiedzi (to chyba najdłużej powstający procesor w historii) procesor Nehemiah nigdy nie ujrzy światła dziennego. Aż tu nagle jak grom z jasnego nieba dostajemy informację, że jest. Tyle że to raczej nie ten Nehemiah, o którego chodziło na początku jego projektowania.

Uwaga! Oklaski! Jest Nehemiah od VIA!
Na początku projektowania Nehemiaha (ok 2 lata temu) VIA miała zamiar opracować układ, który będzie w stanie konkurować przynajmniej z budżetowymi produktami AMD i Intela (Duronem i Celeronem). Z czasem założenia się zmieniały, aby przyjąć dzisiejszy kształt.

Nehemiah VIA to nowy rdzeń procesorów C3, o tyle nietypowy, że jako pierwszy na rynku posiada wbudowane funkcje bezpieczeństwa. Silnik PadLock odpowiada za szyfrowanie danych. Procesory z nowym rdzeniem będą pracowały z częstotliwościami taktowania od 1 GHz wzwyż. Obecnie dostępna jest wersja 1 GHz, której rdzeń został oparty na nowej architekturze CoolStream. Zaletą tego rozwiązania ma być bardzo niskie zapotrzebowanie procesora na energię, a co za tym idzie niewielkie wydzielanie ciepła.

PadLock posiada Random Number Generator (RNG) czyli generator liczb losowych, który korzysta z nowych instrukcji procesora pozwalających na sterowanie poziomami zabezpieczeń z poziomu aplikacji. Programiści mogą uzyskać losowo generowane liczby bezpośrednio z procesora co ma poprawiać niezawodność zabezpieczeń. RNG dysponuje kilkoma trybami pracy oferującymi wydajność od 750 Kb/s do 6 mln bit/s. Szyfrowanie w procesorach C3 pozwoli np. na sprzętową obsługę kodowania SSL.

Architektura CoolStream, wraz z zastosowaniem nowego chipsetu CLE266 ma zdaniem VIA przynieść wzrost wydajności od 20 % do ponad 70 %, w stosunku do dotychczas oferowanych procesorów C3 o tej samej częstotliwości taktowania. Wzrost 20-procentowy zaobserwujemy w aplikacjach biurowych, natomiast ponad 70 % w programach typu 3D. Procesor zawiera m.in. zestaw instrukcji SSE oraz 64 KB pamięci podręcznej drugiego poziomu. Nowe C3 jest dostępne w dwóch wersjach – Socket370 CPGA oraz opakowaniu Enhanced BGA. Cena układu w hurcie to 45 USD.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200