Utrudniona migracja do Windows95

Wielu producentów oprogramowania, w tym sam Microsoft, zamierza wykorzystać możliwości nowego 32-bitowego systemu operacyjnego Windows 95 i wprowadzić do programów zasadniczo nowe funkcje wymagające zmiany wykorzystywanego formatu plików.

Wielu producentów oprogramowania, w tym sam Microsoft, zamierza wykorzystać możliwości nowego 32-bitowego systemu operacyjnego Windows 95 i wprowadzić do programów zasadniczo nowe funkcje wymagające zmiany wykorzystywanego formatu plików.

Przystosowanie aplikacji do pracy w środowisku Windows 95 nie wymaga takich zmian - nie ma żadnego powodu, dla którego 32-bitowa aplikacja wymagałaby nowego formatu. Ale przy migracji do nowego systemu trzeba będzie wziąć pod uwagę problem zmiany formatów plików.

Zmiany w formatach plików niewątpliwie utrudnią życie pracownikom działów informatyki przedsiębiorstw. Specjaliści ds. informatyki przestrzegają by migrację do nowego systemu operacyjnego przeprowadzać powoli. Zalecane jest stopniowe przenoszenie grup roboczych do pracy w nowym systemie. Niezbędne będzie także sprawdzenie czy istnieje możliwość zachowywania plików w starszych formatach i powiadomienie o tym użytkowników. Inne proponowane rozwiązanie to umieszczenie zbiorów na centralnych serwerach. Gdy wszystkie aplikacje będą uruchamiane na serwerach nie powinno być problemów z nowymi formatami plików.

Lotus Development planuje równoległe przygotowywanie nowych wersji wszystkich swoich aplikacji dla obu systemów - Windows 95 i Windows 3.x. Pozwoli to na wymianę plików o nowym formacie przez programy działające w obu tych środowiskach. Wykorzystanie danych przez użytkowników starszych wersji aplikacji Lotusa będzie jednak wymagać ich zapisania w starym formacie.

WordPerfect, Novell Application Group zamierza zachować istniejące formaty plików w większości aplikacji dla Windows 95. Firma zamierza jednak wprowadzić nowy format plików do edytora WordPerfect. Dostępna będzie opcja zachowywania dokumentów w nowym formacie .DOC, albo w starym. Novell zamierza wprowadzić na rynek filtry pozwalające obecnym wersjom edytora dla DOS i Windows na import plików o formacie zgodnym z Windows 95.

Mirosoft zamierza zachować istniejące formaty plików dla Excela i Worda for Windows 95, ale nowe formaty zostaną wykorzystane przez Access oraz PowerPoint. Większość aplikacji Windows 95 będzie zgodna z poprzednimi wersjami. Pliki ze starszych 16-bitowych programów będzie można importować do 32-bitowych aplikacji Windows 95. W większości wypadków nie będzie jednak możliwości zachowywania plików w starszych formatach.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200